Současný stav

Stránky Amateur Stormchasing Society (někdy také A.S.S.) provozované na adresách www.bourky.com/cz jsou od 16. května roku 2012 nedílnou součástí zapsaného spolku Amatérská meteorologická společnost. Stránky nadále fungují jako samostatný web sdružení, který pokračuje ve snaze popularizovat meteorologii formou prezentování vlastních pozorování v podobě mnoha dokumentačních článků, ale i foto a video materiálů jakožto i dalších projektů začleněných pod tuto doménu.

O vzniku a fungování našeho občanského sdružení se dočtete více ZDE.

Zaměření A.S.S. stránek zůstává i nadále především na extrémní projevy počasí. Mezi velké projekty pod touto doménou lze zařadit např. Databázi pozorování bouřek, Databázi supercel, radarové zobrazení pro veřejnost – radar.bourky.cz a další větší či menší projekty. Jednou z hlavních náplní je také psaní článků o pozorování bouřek, které patří mezi největší „taháky“ těchto stránek již od samého počátku.

O chod A.S.S. se stará skupina členů zmiňovaného zapsaného spolku – především původních autorů stránek, ale i dalších schopných lidí. O autorech stránek se dočtete v Historii tohoto webu o pár řádek níže. Kontakty na osoby starající se o tento web a jeho obsah pak najdete ZDE.

 

Historie tohoto webu

Stránky www.bourky.com byly po krátké epizodě na webu www.stormchasing.unas.cz založeny v roce 2005 kolem brandýské party nadšenců do bouřek Honzy Drahokoupila a Mirka a Radka Sedlmajera. Říkali si Amateur Stormchasing Society a neměli žádné velké ambice zakládat velké stránky o počasí. Jen se chtěli občas s ostatními podělit o svá tehdy ještě relativně skromná pozorování bouřek. Brzy ale zjistili, že se tématu počasí a bouřek věnuje ne pár lidí, ale desítky a později dokonce stovky lidí napříč celou Českou republikou. Netrvalo dlouho a přátele našli i na Slovensku.

V roce 2007 dochází k navázání spolupráce A.S.S. s Českým hydrometeorologickým ústavem a především pak s osobou Lukáše Rongeho, který svými ohromnými programátorskými schopnostmi a nadšením pro „věc“ posouvá stránky do výšin, o kterých se autorům stránek ani nezdálo. Ve stejné době také vznikají později partnerské stránky www.skywarn.cz kolem Davida Rývy a Tomáše Púčika, jejichž znalosti v oboru meteorologie posouvají oba zatím nezávislé weby dále.

V roce 2010 přichází první velká změna A.S.S. stránek. Web prochází kompletní úpravou designu, která má za cíl navodit modernější a přehlednější podobu stránek. Současně s tím však probíhá snad ještě větší změna a to na pozadí… stránky dostávají redakční systém, který umožňuje dramatické zjednodušení tvorby článků a obecně editaci obsahu stránek.

Ve stejném roce vzniká i první verze radarového prohlížeče pro veřejnost na adrese radar.bourky.cz, která je počinem právě Lukáše Rongeho a Petra Nováka z ČHMÚ. Tato adresa se postupem času stává ohromným hitem a její oblíbenost od počátku stále roste.

Rok 2012 – rok nejzásadnější změny v chodu A.S.S. – vznik zapsaného spolku Amatérská meteorologická společnost, které tak od 16. května toho roku zastřešuje fungování www.bourky.com/cz společně se www.skywarn.cz a www.amaterskameteorologie.cz jakožto dalších i budoucích domén. Zároveň s tím vstupujeme i na pole sociálních sítí společným účtem na FB – www.facebook.com/amsoscz a na Twitter – twitter.com/AMSosCZ.

Rok 2020 s přibývajícím časem však začal obsah většiny stránek provozovaných spolkem zastarávat – a to jak obsahově, tak technicky. Proto padl návrh na aktualizaci stránek a jejich sjednocení do jednoho globálního webu. Realizace této myšlenky začala probíhat na přelomu let 2019 a 2020 a dokončena byla v jarních měsících roku 2020.

Základem modernizace stránek bylo sdružení tří webů v jeden – domény zůstaly zachovány, avšak na každé z nich najdete nyní totožný obsah. Jádrem nového webu je původní obsah stránek Amateur Stormchasing Society, ke kterému byl připojen spolkový web a archiv SkyWarnu.

Zároveň došlo k úpravě obsahu, zastaralé informace byly buď odstraněny nebo nahrazeny aktuálními. Přechod na redakční systém si vyžádal převod stovek příspěvků do nového formátu, změnu foto i videogalerie. Také přinesl zcela nové možnosti, kupříkladu nabídku odběru newsletteru neboli informací o nově vydaných článcích nebo plnou podporu prohlížení stránek na mobilech a tabletech.