T. Novotný – Krupá, okr. Rakovník

Bouřkově nepodařená a velmi suchá letní sezóna způsobila, že na první povedené pozorování bouřek jsem si musel počkat až na srpen, pokud tedy nepočítám tu trombu na Rakovnicku. Prozatím je tento rok nejhorší jak v počtu bouřek tak i ve výskytu výraznějších front, které by přinesly organizovanou konvekci. V podobné režii byl vývoj bouřek i při této situaci. Ačkoliv ESTOFEX s vývojem bouřek na sz. Čech počítal, tak to vůbec nevypadalo, že to hlavní se odehraje až večer a v první polovině noci. Chaoticky se pohybující bouřky se mi přes den lovit nechtělo a proto jsem vyrazil až se západem slunce k obci Krupé na Rakovnicku s vidinou lepšího světla na focení blesků. Bouře se mi však vzdalovala a slábla. Udělal jsem v rychlosti pár fotek sluncem prosvíceného srážkového pole, se štěstím i s blesky.

Vzdálené blesky, v popředí nově vznikající buňka - autor: Tomáš Novotný  Vzdálený blesk, v popředí nově vznikající buňka - autor: Tomáš Novotný

Po 15 minutách se přímo přede mnou začalo vytvářet malé bezvýznamné jadérko bouřky. Nejprve to probliklo v mracích a to už jsem věděl, že moje šance může záhy přijít. První parádní blesk jsem klasicky prošvihnul. Ale ty následující jsem si už ujít nenechal, a zrcadlovka taky ne :-). Na takhle blízké blesky v ideálním světle jsem čekal hodně dlouho. Vzhledem ke slabému srážkovému poli bylo jasné, že uvidím každý blesk, kterých bohužel bylo asi jen 6. Během noci se vytvořilo několik mnohem aktivnějších bouřek, ale většina blesků byla buď ukryta ve srážkovém poli nebo byly daleko, už se mi tedy nic pěkného nepovedlo. I když na kartě bylo ve finále jen pár fotek, tak to rozhodně dopadlo úspěšně.

Radarový snímek v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující slabou bouřku SZ od Rakovníka.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 196 kB

Blízké

Večerní CG blesky - autor: Tomáš Novotný


D. Müllerová, J. Drahokoupil – Velvary, Žatecko; Brandýsek – okr. Kladno

Po dlouhé době, kdy jsem se pomalu začala smiřovat s faktem, že letošní sezona prostě jaksi není a už nejspíš ani nebude, se na začátku srpna nečekaně zadařilo. Začalo to ve čtvrtek 2.8., kdy nás Estofex vybavil hranicí 50%. Na tom samotném by nebylo nic divného, letos tu nevycházelo téměř nic, ani jindy osvědčených 15%, a tak jsem neměla odvahu něco očekávat. V našich končinách již dlouho nespadla ani kapka, a tak jsme si při výjezdu do terénu dali cíl dnešního dne – umýt auto a tak nějak zažít, jaké to vlastně je, když prší.

Začali jsme kdesi u Velvar na místě s pěkným výhledem do všech stran, kde toho bohužel tentokrát zrovna moc k vidění nebylo. U Prahy zdechala párhromovka, která nás při odjezdu z domova na okamžik znejistila, zdali se nemáme náhodou vydat za ní. Nakonec jsme ale udělali dobře a nenechali se nachytat. To na SV, co se rozšiřovalo naším směrem nebylo sice kdoví co, ale pořád zde přirůstaly nové buňky. Sporadická blesková aktivita se odehrávala z druhé strany shluku, který postupoval k západu a bylo jasné, že pokud chceme něco vidět, musím popojet.

Radarový snímek v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující bouřkovou činnost, když jsme byli u Zvoleněvsi.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 302.7 kB

Rozhodli jsme se pro přesun k Třebízi. Po cestě jsme nakročili ke splnění cíle dne – tedy zatím jen částečně, protože těch pár kapek z čerstvě vznikající nové konvekce nelze ještě úplně považovat za déšť. Ten se v hustých proudech spustil až poté, co jsem se dostali na druhou stranu. Zůstali jsme na okraji srážek a na radaru sledovali ojedinělou aktivitu opět zejména překvapivě na druhé straně buňky. Zatímco já s nasazeným širokáčem čekala na ten svůj vysněný větvičák, Honzovi se naše pozice u Třebíze moc nelíbila, neboť se mu to zdálo pro potenciální cégéčko příliš blízko. Popojeli jsme kousek dál ke Klobukum. Tam jsem sledovali nejen tuto buňku, která se vzdalovala a kromě jednoho slušného cégéčka (když jsem zrovna mířila jinam) nic řádného nevyprodukovala, ale i vzdálené blesky za obzorem patřící původní buňce od Velvar, která se už nejspíš stihla párkrát obnovit. Rozhodli jsme se na ni soustředit, ačkoliv nad námi naskakovalo něco nového, a přesunuli jsme se o kus dál na sever.

Tak kdepak je ten větvičák? - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk od Menhiru - autor: Jan Drahokoupil

Radarový snímek v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující bouřkovou činnost, když jsme byli u Klobuk.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 260.5 kB

Volba padla na oblíbené místo s výhledem na Středohoří u Slavětína. Dorazili jsme tam v čase, kdy nové naskakující jádro na zadní straně zdechliny od Klobuk o sobě dalo vědět zabubláním. Nás na našem stanovišti přivítal akorát fragment duhy a vzdálené blesky kdesi u Milešovky a tak jsem začala probublávat také, neboť se mi vše zdálo moc daleko.

Fragment duhy - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk u Milešovky - autor: Jan Drahokoupil  Zásah do Milešovky ? - autor: Jan Drahokoupil

Větvený CG blesk u Milešovky - autor: Jan Drahokoupil

A tak jsme sledovali pohyb bouřek po kopcích Českého Středohoří netypicky od východu k západu až se se elektrická aktivita přesunula blíž k Rané a Oblíku, kde to začalo občas lítat i mimo srážky a mě se to konečně začalo líbit. Ač mi pár slušných kousků uteklo při propátrávání nasvícenýcn srážek na západě, kde to už také ožívalo, přeci jen se povedlo pár blesků zachytit.

Dáša fotí blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk nad Středohořím I - autor: Jan Drahokoupil

CG blesk nad Středohořím II - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk nad Středohořím III - autor: Jan Drahokoupil

CG blesk nad Středohořím IV - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk nad Středohořím V - autor: Jan Drahokoupil

Úder do úpatí Oblíku - autor: Dagmar Müllerová  Úder do Rané - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující bouřky nad Středohořím a naši pozici u Slavětína, okr. Louny
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 2801.2 kB

Poté, co elektrická aktivita zeslábla a aktivní části se přesunuli ještě víc k západu, namlsáni touto akcí jsme se rozhodli je následovat. U Žatce a u Mostu se rozblikaly celkem nabušené buňky a tak jsme vyrazili tím směrem. Projeli jsme oblastí srážek, takže jsme konečně splnili cíl dne a otevřeli okénko, abychom se nadýchli vlhkého čerstvého vzduchu. To byla paráda. Ovšem na kochání nebyl čas, neboť před námi začali létat proti západu Slunce v nasvícených srážkách cégéčka, což není zrovna to, co by chtěl člověk vidět z auta za jízdy. Přejeli jsme Louny a vyrazili směr Žatec, s tím, že si po cestě najedeme nějaký příhodný flek k zastavení.

V nejbližší obci jsme zahnuli na polní cestu za hřbitov a ocitli se na kopci za jakýmsi rozpadlým statkem a před námi se otevřel výhled na podkrušnohoří. Tady by to šlo. Bouřka šla taky, ale bohužel poměrně rychle do háje.  Jen co jsme rozestavěli stativy, tak se najedou téměř neblýsklo. A že by to tomu v těch barvách, které postupně přecházely ze žluté do růžové až po fialovou, slušelo. Zůstali jsme už bez úlovku. Jediný, komu se lov vydařil, byl jakýsi malý místní obyvatel, jehož existenci jsme detekovali po chvilce pobytu na tomto poli. Když už jsme nevěděli, kde se podrbat dřív, vzali jsme (pokousané) nohy na ramena. Navíc se začalo blýskat na JZ a tak jsme popojeli ještě přes kopec. Ale malá buňka, která naskočila pod kovadlinou zdechajících bouřek, nevydržela. Vyrazili jsme k domovu.

Neblýská :-(.. - autor: Dagmar Müllerová  Marné čekání na blesk - autor: Dagmar Müllerová

Kdo najde anvila má bludišťáka :-P - autor: Dagmar Müllerová

Tím to ale pro tento den neskončilo. Sotva jsme dorazili domů a rychle zhltli pozdní večeři. Na S-SV se to znovu rozjelo a zamířilo přímo k nám. Chvíli jsme zvažovali výjezd na Rovina, ale nakonec jsme se spokojili s takovým malým domácím focením, ze kterého se vyklubalo docela velké domácí focení do 1 hodiny po půlnoci. Začalo to vzdálenými cégéčky a skončilo CC blesky přes celou oblohu zrovna ve chvíli, kdy se nám ozval kolega Jirka Kratochvíl, který to jistil na Rovinách, ale bohužel se mu vybila baterie v autě. A tak Honza vyrazil na záchrannou misi.

Noční blesky za Brandýskem - autor: Jan Drahokoupil  Noční blesky za Brandýskem II - autor: Jan Drahokoupil

Noční blesky za Brandýskem III - autor: Jan Drahokoupil  Noční blesky za Brandýskem IV - autor: Jan Drahokoupil

CC blesk - autor: Dagmar Müllerová  CC blesk - autor: Dagmar Müllerová

Komplikovaný blesk - autor: Dagmar Müllerová

Blesk přes celou oblohu - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující noční bouřky a naši pozici v Brandýsku, okr. Kladno
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 2498.8 kB

Fotky od Jirky Kratochvíla:

Bouřka u Slaného - autor: Jiří Kratochvíl

Bouřka u Slaného - autor: Jiří Kratochvíl  Bouřka u Slaného - autor: Jiří Kratochvíl  Bouřka u Slaného - autor: Jiří Kratochvíl  Bouřka u Slaného - autor: Jiří Kratochvíl


Z. Černoch – Kamenka, okr. Nový Jičín

Díky jedné situaci, kdy byla možnost nafotit mnoho blesků, ale já neměl pořádně čím, jsem se definitivně rozhodl, že si pořídím lightning trigger. Po dlouhé anabázi konečně přišel domů a já natěšen na lov marně a zoufale vyhlížel nějakou možnost k otestování jeho schopností. Nakonec se na něj prášilo skoro měsíc, než to na modelech vypadalo aspoň trochu nadějně. V odpoledních hodinách začala narůstat kupovitá oblačnost a nad jižním Polskem se vytvořil pás špatně organizovaných bouřek postupujících k jihu. Jak rychle bouřky vznikaly, stejně rychle i zanikaly a nezbylo než doufat, že se něco vytvoří v okolí. První bouřka mě míjela západně. Produkovala velké množství CG blesků, ale byla docela daleko, a tak jsem se mohl jen kochat. Další bouřka se vytvořila severozápadně ode mě a propagovala se k jihozápadu. Měl jsem na ni velmi dobrý výhled a mít lepší fotoaparát než Canon EOS 600D, nepochybně by bylo zachyceno mnohem více blesků. Ukázalo se, že i můj starý střep je schopen s triggerem zachytit pěkný výboj, kterých bylo dost. Dostavily se první úspěchy a já si přál, aby jich bylo čím dál více. Bez triggeru by nebyla žádná šance.

Radarová animace v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org. Křížek značí Větřkovice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 3467.2 kB

Blesk z Kaménky - autor: Zbyněk Černoch  Blesk z Kaménky - autor: Zbyněk Černoch

Blesk z Kaménky - autor: Zbyněk Černoch  Blesk z Kaménky - autor: Zbyněk Černoch

Začalo poprchávat a na západní straně opět rostl pěkný congestus, který v době odjezdu začal být bleskově aktivní a já mířil k Vesce odkud byl lepší výhled a hlavně na mě nepršelo. Při přejíždění jsem viděl, že tato bouřka produkuje krásná CG, jenže nikde nebylo možno zastavit. Když jsem konečně přijel na místo, bouřka již pozvolna slábla a intenzita blesků s ní. Nakonec se poštěstilo.

Blesk z Vésky - autor: Zbyněk Černoch


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1771 – Bouřky 2. 8. 2018 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

http://www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment