T. Novotný – Nové Strašecí

6. červenec byl jedním z dalších dnů, kdy se měly na celém území ČR vyskytovat silné bouřky. Vývoj odpovídal předpovědím, až na území Kladenska a Rakovnicka. Tyto oblasti se jako obvykle staly „skládkou“ kovadlin z cumulonimbů nad Šumavou, což bránilo insolaci. Situace se začala měnit až se západem Slunce, kdy se několik kilometrů západně od Nového Strašecí vyvinula linie slabých bouřek s ojedinělou bleskovou aktivitou. Zpočátku jsem bouřkami opovrhoval, a to zejména kvůli nevydařeným, velmi vyčerpávajícím výjezdům poslední týdny, kdy nad územím ČR byly velmi zajímavé podmínky pro silné bouře (včetně supercel), ale buď se nevytvořilo nic, nebo se vše podstatné odehrávalo daleko ode mě.

Díky sílící linii bouřek jsem na tyto chvíle zmaru zapomněl a ihned vyrazil na pozorovací místo za městem. Asi 10 vteřin po prvním zmáčknutí spouště zachycuji doposud nejlepší CG blesk co jsem zatím vyfotil.

blízký CG blesk - autor: Tomáš Novotný

Blesk udeřil asi 700 m daleko, což už je dost nebezpečná situace. Nezbývalo než zrcadlovku nechat napospas bleskům a já se schoval do auta. Následovaly další blízké údery blesků pod 1 km. Poté blesková aktivita značně zeslábla.

blízké CG blesky - autor: Tomáš Novotný

Téměř ve stejné dráze první bouřky začala přecházet o něco aktivnější bouřka se zajímavou strukturou na jejím čele. Před příchodem se však rozpršelo a musel následovat přesun zrcadlovky do auta. Fotit se staženým oknem téměř půl hodiny v dešti znamenalo vytopit část auta u sedadla spolujezdce. Nad tímto jsem nepřemýšlel déle než vteřinu a už jsem fotil opět blízké údery blesků, jejichž vzdálenost byla obvykle 1 – 2 km.

CG blesky - autor: Tomáš Novotný

CG blesk - autor: Tomáš Novotný  blesky na odcházející slabé bouřce - autor: Tomáš Novotný  blesky osvětlující strukturu bouře - autor: Tomáš Novotný  blízký CG blesk - autor: Tomáš Novotný

Těch pár fotek za to určitě stálo. Horší bylo, když jsem po pár dnech nasedl do auta a hned mě přepadl zápach zapařených koberců.

Animace postupu bouřek kolem Nového Strašecí v časovém rozmezí 20:30 – 23:30 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 6571.8 kB

 


J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno

6. července byl další den, kdy se přes nás přehnala rozsáhlá MCSka. Vzhledem k tomu, že to bylo ještě odpoledne a její jádra byla opět vzdálená, nebylo na ní co k focení. To se ale změnilo večer, kdy se na její zadní straně začala poměrně překvapivě tvořit nová bouřková oblačnost. Kolem 22. hodiny večerní jsem tedy vyrazil na Rovina, abych se podíval na bouřky, které se tou dobou již projevovaly u Tomáše na Novostrašecku.

Radarový zoom ve 22:00 SELČ, kdy jsem se vydal na večerní pozorování. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 82.6 kB

Blesky ode mě byly poměrně daleko, takže jsem musel sáhnout po delším objektivu, ale nakonec se mi podařilo chytit pár blesků, které jsem klasifikoval jako své letošní nejlepší. Přesto to ale byly úlovky na hony vzdálené tomu, co se povedlo kolegům v těchto dnech.

Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil

Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

Četné CG blesky - autor: Jan Drahokoupil

Několik CG blesků pod útvarem připomínajícím wall cloud - autor: Jan Drahokoupil

Po nějaké době se nade mnou začala tvořit nová jádra, která jsem si hlídal v pravidelných 5-ti minutových intervalech pomocí radaru, a tak jsem se musel ukrýt do auta a po přesunu na další blízké stanoviště jsem seděl ve voze v očekávání nových blesků z čerstvé oblačnosti. K mému překvapení se ale nic nedělo. Radarové odrazy dávaly tušit, že by se mohlo začít co nevidět blýskat, ale kromě asi tří záblesků se nedělo vůbec nic. Byla to škoda, vzhledem k tomu, že jsem se ocitl v ideální „palebné“ pozici. Jediným úlovkem tak zůstal následující blesk. Poté se nade mě přesunula polojasná obloha, kdy jsem viděl i hvězdy a na JV se skrz mraky objevil i Měsíc.

Poslední CG blesk večera - autor: Jan Drahokoupil


L. Ronge – Trutnov

Bouřky jsem sledoval na radaru téměř celý den a nakonec se odhodlaly k návštěvě Trutnovska. A návštěva to byla velmi pěkná :-). Po delší době do Trutnova zavítal velmi pěkný shelf cloud.

Vzhledem k pokročilé denní době bylo možné fotit blesky pomocí dlouhé expozice, což jsem nakonec udělal a pár blesků se vyfotit povedlo. Postup samotného shelf cloudu byl překvapivě rychlý, a tak jsem postupně začal balit věci, které jsem měl rozložené venku.

Na čele bouře se vyskytly nárazy větru kolem 20 m/s (změřeno ručním anemometrem), které však rychle polevily a nakonec přišel velmi slušný déšť.

Shelf cloud s ohňostrojem - autor: Lukáš Ronge  Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Přicházející shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Shelf cloud s bleskem - autor: Lukáš Ronge

Radarový snímek z 21:40 SELČ
© 2012 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 116.4 kB

Panoramatický snímek přicházejícího čela bouře…

Panorama shelf cloudu - autor: Lukáš Ronge
A několik fotek vydařených blesků…
Blesky - autor: Lukáš Ronge  Blesk - autor: Lukáš Ronge  Blesk - autor: Lukáš Ronge  Blesk - autor: Lukáš Ronge
Druhý den po cestě kolem Trutnova jsem narazil i na několik spadaných stromů a techniky ČEZu opravující vedení nízkého napětí.
Popadané stromy - autor: Lukáš Ronge  Popadané stromy na vedení el. napětí - autor: Lukáš Ronge  Škody na stromech - autor: Lukáš Ronge  Poškozené vedení NN - autor: Lukáš Ronge


Z. Černoch – okolí Větřkovic, okr. Opava

Po mnoha a mnoha dnech marného a zoufalého čekání na bouřku, kdy se veškeré dění odehrávalo v bezpečné vzdálenosti od sv ČR, ta jediná významná situace dne 1. 7. 2012, kdy nad mou rodnou hroudou blesk stíhal blesk a já byl na cestě do zahraničí, jsem po návratu doufal v něco, co by mou náladu vylepšilo. Předpověď Estofexu slibovala pro celou ČR 2. Já bych byl vděčný za každou bouřku. Jak jinak, veškeré dění se opět odehrávalo jinde. V podvečerních hodinách se počala vyvíjet konvekce i na Moravě a naděje na něco zajímavého vzrůstala. Jihovýchodně naskočila multicela postupující pozvolna k severu a já pln naděje vyrazil na lov k Vrchům, kde je pěkný výhled na Moravskou bránu. Struktura byla moc pěkná, ale tato buňka nebyla nikterak aktivní. Nakonec vypotila dva blesky než odešla do věčných lovišť.

Multicela - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch

V tu dobu již daleko na západě bylo slyšet hřmění a tak jsem zamířil nad Větřkovice. Blesky byly vidět, ale vzhledem ke vzdálenosti a dostatku světla, je bylo obtížné zachytit.

Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch

O něco později a mnohem blíže vznikla bouřka jižně od mého stanoviště. Blesků opět nebylo mnoho, ale jejich krása již pěkně vynikla, než udělala chcíp.

Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch Blesk - autor: Zbyněk Černoch

Blesk - autor: Zbyněk Černoch
Naštěstí bylo pořád co fotit a na jihovýchodě bylo velmi živo. Spousta blesků, ale opět nevýhoda velké vzdálenosti.
Bouřka jihovýchodně - autor: Zbyněk Černoch  Bouřka jihovýchodně - autor: Zbyněk Černoch  Bouřka jihovýchodně - autor: Zbyněk Černoch  Bouřka jihovýchodně - autor: Zbyněk Černoch

Z tohoto důvodu jsem přejel k Vrchům, tentokráte na jiné místo s výborným výhledem do širokého okolí, nikoliv však do Moravské brány, což kdybych se posunul na jiné místo cca 50 m dále, byl by i ten, ale to jsem netušil. K mé smůle jsem nemohl zachytit i místa dopadu blesků.

Bouřka jihovýchodně od Vrchů - autor: Zbyněk Černoch  Bouřka jihovýchodně od Vrchů - autor: Zbyněk Černoch  Bouřka jihovýchodně od Vrchů - autor: Zbyněk Černoch  Bouřka jihovýchodně od Vrchů - autor: Zbyněk Černoch   

Bouřka jihovýchodně od Vrchů - autor: Zbyněk Černoch Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch

Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch
  Díky postupu celého MCS dále k severu následoval další přesun a to za Gručovice. Blesky byly schované ve srážkách, ale po tom velmi dlouhém půstu, jsem si chtěl zalovit co nejvíce.
Blesk - autor: Zbyněk Černoch  Blesk - autor: Zbyněk Černoch
  Za MCS vznikaly další bouřky a přejel jsem opět nad Větřkovice. Bouřky postupovaly od jihu, převážná většina blesků byla CC a potom to přišlo…
Blízký úder - autor: Zbyněk Černoch
A pohnulo se svědomí… I přesto, že se stále blýskalo a mohl jsem pokračovat, veškerá chuť byla pryč. Zabalil jsem techniku a vyrazil domů. Za zhruba 4 hodiny nepřetržitého lovu, jsem toho měl akorát a plnou kartu fotek k tomu.


Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1113 – Bouřky 6.7.2012 na fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav