Autor: Jiří Novák

Tato mimořádná událost se odehrála 23. května 2005. Byl krásný jarní den, teplota se šplhala ke 24°C. Kolem půl druhé odpoledne se vítr začal stáčet z jižních až jihovýchodních směrů na severní. První nenápadné zahřmění bylo slyšet asi pět minut před 18. hodinou, ale ale to bylo prozatím vše. Vše podstatné se začalo odehrávat cca od 18:30. V tu dobu začalo mírně pršet a asi za pět minut přšla i bouřka. Déšť i bouřka začala postupně sílit a v 18:45 mi nezbylo nic jiného než oba jevy ohodnotit nejvyšším stupněm intenzity – 3. Před 19. hodinou se asi na pět minut přidali kroupy o průměru 1 – 1,5 cm a intenzitě stupně 2. Déšť polevil až kolem 20. hodiny a stejně tak i bouřka. Do dvaadvacáté hodiny se intenzita deště pohybovala mezi stupni 0 až 2. Pak ale znovu zesílil, stejně tak jako bouřka, ačkoli byla té doby stále na stupni 3. Před 22:30 konečně odešla a téměř se rozpadla. Ustal také déšť a lidé mohli ač již bylo pozdě večer začít uklízet spoušť, kterou přívalový déšť napáchal.

Při tomto přívalovém dešti spadlo více než 120 mm srážek, přičemž nejvíce jich bylo naměřeno mezi časy 18:50 a 20:00 – za tuto dobu spadlo přes 100 mm! Nejvyšší minutový úhrn byl 4,2 mm, nejvyšší patnáctiminutový úhrn pak 40,2 mm.

Pro ilustraci přikládám ještě radarový snímek převzatý od ČHMÚ (www.chmi.cz) a dvě fotografie následků, převzaté ze stránek města Rychnova nad Kněžnou (www.rychnov-city.cz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Následky přívalového deště - autor: Archiv fotek z článků  Následky přívalového deště - autor: Archiv fotek z článků