Jak nám počátek června přinesl několik bouřkových dní, tak se s námi i rozloučil. Poslední dny měsíce byly neobvykle bohaté na bouřky a to po celé republice. Na řadě míst bouřky způsobily přívalové deště a s tím spojené lokální bleskové povodně. Takto bylo zasaženo postupně skoro celé území naší země. Bohužel, bleskové povodně nejsou nic nového, jen se o nich u nás začne mluvit až poté, co udeří. Národ je opět překvapen a nechápe, jak se to mohlo stát. Ukazuje se, že to, jak uměli obhospodařovat pole, louky, lesy a vodní toky naši předkové, už je dávno pryč. Dnešní doba nedává prostor obnovování meandrů řek, záplavových niv nebo budování remízek na hranicích polí. Stálo by to peníze a prostor pro bydlení. V moderní době je přeci divné vracet se k soužití s  přírodou. Co je na tom, že můj nový dům stojí v záplavové oblasti, když tu povodeň 100 let nebyla? Přeci nebudu stavět jinde, když u vody je to tak romantické, že?

Netvrdím, že i kdyby bylo vše ideální, že by se nic nestalo, ale škody by zajisté byly daleko menší, lidé by měli více času utéci do bezpečí a nedocházelo by tak ke zbytečným ztrátám na lidských životech a na majetku.

Ale zpět do Středních Čech na Kladensko.

Zde se nám naštěstí přívalové deště vyhýbaly, přesto se v okolí Brandýska vyskytla celá řada bouřek.

25. 6. jsem u Brandýska zaznamenal dvě bouřkové situace. První, kolem půl druhé odpoledne přinesla krátký přívalový déšť.

Radarový snímek z termínu 14:40 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 295.3 kB

Cestou z práce jsem se stavil na Rovinách, ale to jsem již viděl tuto bouři odcházet. Další jádra tou dobou přicházela od východu, ale jak to tu u nás již bývá zvykem, naší obci se vyhnula obloukem a přinesla jen další srážky ze stratiformní oblačnosti.

Cbčko na jihozápadě - autor: Jan Drahokoupil  Bouře na SV - autor: Jan Drahokoupil


26. pokračovala východní situace. První bouřky se objevily ale později, než předchozí den. V 6 hodin večer vyrostl v těsné blízkosti Brandýska cumulonimbus. Podle radarového měření měl ve svém nejrozvinutějším stádiu nějakých 9 km na výšku. Překvapivě nevyprodukoval jediný blesk a po krátké době zanikl.

Radarový výřez z termínu 18:00 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 232.7 kB

To se však již na východě formovala zajímavá linie bouřek, která se táhla od Mělníka na severu až po Jindřichův Hradec na jihu Čech.

Radarový snímek z termínu 18:50 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 277 kB

Jenže co se nestalo? Severní část bouřkové linie zeslábl a těsně před námi se rozpadl. Párkrát se blýsklo, trochu sprchlo, ale to bylo vše.

Radarový snímek z termínu 19:30 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 268.2 kB

Rozpadající se Cbčko na východě - autor: Jan Drahokoupil

Po deváté hodině večerní ještě přišlo další bouřkové jádro, které šlo jižně, kousek od Brandýska. Na něm se mi podařilo už jen z okna vyfotit dva obstojné blesky.

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

Radarový výřez z termínu 21:10 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 170.7 kB

 


Poté přišla dvoudenní pauza. Další bouřky se vyskytly až 29. 6. První významnější konvekce se objevila v našem okolí opět až v  podvečerních hodinách, kdy cca 15 km východně od nás začaly „bublat“ kupovité oblaky. Neměly dlouhého trvání, nicméně za nimi přicházela více konzistentní oblačnost.

Radarový výřez z termínu 18:20 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 218.4 kB

Cumulus congestus na východě - autor: Jan Drahokoupil  Cumulus congestus na jihovýchodě - autor: Jan Drahokoupil  Panorama blížící se oblačnosti - autor: Jan Drahokoupil

Z počátku byl čas i na timelapsy.

Timelapse vývoje kupovité oblačnosti na východě

Autor: Jan Drahokoupil
Místo pořízení: Na Rovinách u Brandýska
Přístroj: Ricoh GX100
Formát/velikost: AVI, 3742 kB

Timelapse vývoje kupovité oblačnosti, její další postup a duha

Autor: Jan Drahokoupil
Místo pořízení: Na Rovinách u Brandýska
Přístroj: Ricoh GX100
Formát/velikost: AVI, 5813.1 kB

Timelapse vývoje kupovité oblačnosti na západě

Autor: Jan Drahokoupil
Místo pořízení: Na Rovinách u Brandýska
Přístroj: Ricoh GX100
Formát/velikost: AVI, 3311.1 kB

Najednou se začala kolem mě tvořit další konvektivní oblačnost a já jsem rázem nevěděl, kterým směrem namířit fotoaparát dřív. Tu se objevila duha, tam zase oblak pileus.

Ricoh timelapsující vývoj na jihu - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený malý cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil  Konvekce na západě - autor: Jan Drahokoupil Oblak pileus - autor: Jan Drahokoupil  Slabá duha - autor: Jan Drahokoupil  Kýčovitá scéna na západě - autor: Jan Drahokoupil  Cumulus congestus na jihozápadě - autor: Jan Drahokoupil
Po chvilce focení jsem se rozhodl vyzkoušet autostativ s držákem na notebook. Při té příležitosti jsem se připojil na internet a podíval se, jak se vyvíjí situace. Ukázalo se, že se mohu v klidu vrátit domů na večeři.

Autostativ s deskou na notebook - autor: Jan Drahokoupil
Po jídle jsem si všiml, že se na východě dělá další bouřka. Dlouho jsem neváhal a vydal se jí vstříc. Tentokrát jsem však jel k Buštěhradu, tedy blíž k očekávanému postupu bouře. Jak jsem vyjel z Brandýska, tak se přede mnou na obloze objevila mocná húlava, kterou jsem do té doby měl skrytou za stromy a budovami. Musel jsem ihned zastavit, abych pořídil několik fotek, než jsem pokračoval dál. Jediné vhodné místo bylo nad obcí Stehelčeves, kde jsem pro lepší výhled vyběhl na uměle nevezenou hromadu. Jak jsem se blátem prošlapal nahoru, měl jsem celou húlavu krásně před sebou. Hned jsem se jal udělat panorama celého toho krásného útvaru.

Radarový snímek z termínu 20:40 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 276.6 kB

Húlava
Pokračoval jsem dál k Buštěhradu na naše další oblíbené místo. Když jsem ale dorazil, zjistil jsem, že stejně jako místa další, je i tohle docela zarostlé všelijakým plevelem, takže přes to bylo sotva vidět, natož aby se přes to dalo fotit ze stativu. Nakonec jsem si našel místečko, kde bylo trochu vidět. Soustředil jsem se na jádro, které právě přecházelo ruzyňské letiště, ale jak jsem začal fotit, blesková aktivita skončila.

Srážky nad ruzyňským letištěm - autor: Jan Drahokoupil  Po přechodu húlavy - autor: Jan Drahokoupil
Na východě se však vytvořila nová aktivní buňka, která mě docela překvapila svou bleskovou aktivitou. Pro lepší výhled tímto směrem jsem musel fotit z druhé strany silnice, což bylo dost nepraktické, ale nedalo se nic dělat. Každopádně jsem ihned použil Lightning Trigger a jeho kvalita se hned projevila. Fotil jeden blesk za druhým. Často reagoval i na prosvícení mraku bez viditelného bleskového kanálu. Nutno dodat, že jsem tam u té silnice působil značný rozruch, neboť každé projíždějící auto značně zpomalovalo a osádka koukala, co že se to tam děje. Ani se nedivím. Docela dobře to mohlo vypadat, jako když tam měří policie rychlost. Ale to jen jeden „blázen“ zase fotil blesky :-). Byl to nakonec povedený den, kdy se povedlo od všeho něco.

Radarový výřez z termínu 22:50 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 218.4 kB

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk a odlétající letadlo z dráhy 06 ruzyňského letiště - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  4 CG blesky a odlétávající letadlo z dráhy 06 - autor: Jan Drahokoupil  4 CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  4 CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  4 CG blesky + výboj v mracích - autor: Jan Drahokoupil  4 CG blesky - autor: Jan Drahokoupil


Poslední červnový den se vyznačoval podobným průběhem, jako dny předchozí. Bouřky se během dne vyskytly všude kolem, ale u nás nespadla ani kapka deště. Kolem půl páté odpoledne jsem se vydal na Rovina sledovat okolní dění. Byla to opět vhodná příležitost pro timelapse, protože oblačnost se posouvala jen zvolna.

Radarový snímek z termínu 17:00 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 302.4 kB

Cumulus congestus na severu - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálená kovadlina a před ní nová konvekce - autor: Jan Drahokoupil  Konvekce na severovýchodě - autor: Jan Drahokoupil  Konvekce na severovýchodě - autor: Jan Drahokoupil  Cumulus congestus na severovýchodě - autor: Jan Drahokoupil  Konvekce na severovýchodě - autor: Jan Drahokoupil  Konvekce na severovýchodě - autor: Jan Drahokoupil

Timelapse vývoje kupovité oblačnosti na severovýchodě

Autor: Jan Drahokoupil
Místo pořízení: Na Rovinách u Brandýska
Přístroj: Ricoh GX100
Formát/velikost: AVI, 8448.7 kB

Další dění jsem pak již sledoval jen z domova, kdy jsem pořídil ještě jeden timelapse a pár posledních fotek. Poměrně silná bouřka se kolem šesté hodiny přesouvala přes Prahu. Ze zahrádky jsme na ni měli pěkný výhled, ale bouře k nám naštěstí nesměřovala, tak jsme mohli v klidu grilovat, což je mimochodem vidět i na následujícím timelapsu, kdy je v  záběru občas vidět kouř z krbu :-).

Radarový výřez z termínu 18:10 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 164.3 kB

Rostoucí Cb na jihu - autor: Jan Drahokoupil  Panorama Cb jižně Brandýska - autor: Jan Drahokoupil

Timelapse vývoje bouřkové oblačnosti

Autor: Jan Drahokoupil
Místo pořízení: Brandýsek
Přístroj: Ricoh GX100
Formát/velikost: AVI, 15336.1 kB 

 


Na závěr článku přikládám 24 hodinové radarové sumace adjustované srážkoměrnou sítí týkající se popisovaných dní.

Radarová sumace za 24 hodin – 25. 6., střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 123.8 kB
Radarová sumace za 24 hodin – 26. 6., střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 183.6 kB
Radarová sumace za 24 hodin – 29. 6., střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 153.3 kB
Radarová sumace za 24 hodin – 30. 6., střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 189 kB

 


Zdroje dat:

  • Radarové oddělení ČHMÚ
  • Družicové oddělení ČHMÚ
  • EUMETSAT
  • Siemens AG
  • Vaisala Oyj

Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=489 – související diskuze na fóru – 25. 6. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=491 – související diskuze na fóru – 26. 6. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=495 – související diskuze na fóru – 29. 6. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=497 – související diskuze na fóru – 30. 6. 2009