Po včerejším příjemném a v rámci možností úspěšném lovu (viz Bouřky, blesky a timelapsy 19. 5. v Praze 6) jsem se už nemohl dočkat pátečního odpoledne, ne však kvůli nadcházejícímu víkendu, ale pro to, co se mělo odehrávat na obloze. Modely slibovaly zajímavé odpoledne i podvečer a Estofex dokonce pro naši oblast vydal stupeň jedna z důvodu hrozícího krupobití, přívalových srážek a silného nárazového větru. Tedy nic, na co by se normální člověk obyčejně těšil:-) Stejně jako předešlý den jsem na vše zůstal sám, ale alespoň Radek se účastnil lovu na dálku jako zpravodaj z Panenského Týnce u Loun, kde se konal místní tuning sraz.

  Když jsem plný optimismu opouštěl ruzyňské letiště ve směru na Slaný, ještě jsem netušil, že dnešek bude jeden velký paradox – že najedu mnoho kilometrů za bouřkami, které se přede mnou budou rozpadat, že mohutná húlava, kterou bude náhodně pozorovat Radek, ke mně ani nedojde a že od Loun budu pozorovat bouřku u Prahy a že nakonec málem přijdu o bleskovou šou nákupem v Albertu:-).  Ale popořádku… Nejprve jsem se vydal, následujíc bouřky procházející přes severozápadní část naší země, po slánské silnici směrem na Louny. Touha po co nejlepším výhledu na oblast Krušných hor, kde se právě dělo „to nejlepší“ mě dovedla spletitými cestami až nad obec Telce (proslulou menhirem Kamenný muž) na místo, které už jsme loni využili. Kroužení a hledání nejlepšího místa mě však stálo dost času, právě akorát na to, aby se všechny vytoužené bouřky dostaly z mého dosahu. Situaci ještě komplikovala nedobrá viditelnost. Moje pozornost se tedy ze zoufalství upřela zpět do oblasti středních Čech, kde v tu dobu bujelo na tu bídu docela pěkné „cébéčko“.

Vzdálené bouře nad Krušnými horami - autor:

Já však očekával úplně něco jiného než nudný timelapse vzdáleného mraku, který se nakonec ani nechtěl pořádně vyvíjet. Moje naděje se pořád upínaly k západu, kde na hranicích s Německem už začínalo být poměrně živo a směr bouří napovídal, že by mohly během nedlouhé doby dojít i na Lounsko. Moje současná pozorovatelna však vykazovala leccos, jen ne pořádný výhled na západ. Ani mě nebolelo, že jsem musel přerušit běžící nezáživný timelapse, abych se mohl vydat vyhledat lepší místo. Po krátkém a marném hledání na staré silnici u Sulce jsem nabral směr zpět na Slaný. Za Panenským Týncem, poté co mě riskantně předjížděla už třetí vytuněná plechovka z místního tuning srazu, jsem raději odbočil na starou silnici, která vede paralelně s hlavním tahem I/7. Na silnici, kroutící se do údolí a zpět přes kopec do Třebíze jsem doufal v objevení nějakého pěkného a klidného výhledu. Okolí silnice je však příšerně zarostlé, takže o nějakém vjezdu do pole jsem si mohl nechat jenom zdát. Štěstí se na mě usmálo až za Třebízí, ale ne úplně tak jak jsem původně zamýšlel.

Při průjezdu obcí jsem se držel staré silnice, vedoucí tady zhruba ze severozápadu na jihovýchod. Za poslední zatáčkou v obci mě okamžitě jako magnet začal přitahovat nádherně nasvícený cumulus congestus. Luxusní parkovací místo u místní vodárny a výhled přes otevřené údolí na východní obzor s cumulem pomalu přerůstajícím ve velmi pěkný cumulonimbus mě přinutily zapomenout na blížící se bouře ze západu. V mžiku jsem přeběhl silnici a začal okamžitě timelapsovat.

Panorama mohutného cumulonimbu, 19:21 - autor:

Až teď jsem měl chvilku na to, abych na radaru zkontroloval situaci. Můj nynější úlovek byl takové bouřkové novorozeně – radar ho poprvé zachytil před pár minutami. Novorozeně se však rapidně měnilo v pěkného otesánka putujícího zvolna z jihu na sever přes východní části Prahy – tak tedy teď budu snímat pražskou bouři zoomem až odněkud od Loun!  Tak tady chvilku pobudu, pomyslel jsem si. Pomalu postupující západní dění mě v tom jenom utvrdilo. Chvilka se nakonec protáhla takřka na půldruhé hodiny a to už jsem začal pociťovat blízkost jedné z bouřek, které ze západních hranic naší republiky doputovaly až sem.

Radarová animace vzniku a zániku timelapsované bouřky u Prahy – výřez. Křížek značí Louny, odkud zhruba bylo pozorováno. 20.5.2011, 17:20–19:50 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2959.8 kB

Mohutný cumulonimbus u Prahy - autor:  Mohutný cumulonimbus u Prahy - autor:

Panorama mohutného cumulonimbu, 19:34 - autor:

Konzultace s radarem a pohled na oblohu mě utvrdily v tom, že bych se měl přesunout někam západně od Slaného, někam, kde se mi otevře západní obzor. Takové místo však nebylo vůbec jednoduché najít. Autobusovou zastávku na hlavní silnici u Hořešovic jsem po chvilce stání a dvou cvaknutích zavrhl a vydal se zpět ke Slanému s myšlenkou, že zkusím silnici I/16 mířící ze Slaného přímo na západ. Matně jsem si vybavoval místo někde za Slaným, nějakou polní cestu, obrátku u nějakého statku, kde by se snad dalo úspěšně zastavit. Ukázalo se, že mě paměť neklame – vytoužené místo se nachází mezi Tuřany a Hvězdou po pravé straně při jízdě ze Slaného.

Přicházející bouře od západu - autor:

Ještě před Tuřany mi zvoní telefon a na druhé straně je Radek – ukazuje se, že se účastní tuning srazu v Panenském Týnci, odkud během rychlého přesunu od pódia k autu pozoruje velkou húlavu. Panenský Týnec, to je přeci kousek ode mě, říkám si a šlapu na plyn abych byl co nejdříve na zmíněném místě. Sotva zastavím, tak vyskakuji se stativem a rybím okem na zrcadlovce začínám ihned timelapsovat. Ještě stačím upevnit kompakt na patník a nechám ho natáčet, ale to už moje prvotní nadšení opadává. Po húlavě, kterou jsem na vteřinku spatřil mezi stromy při jízdě údolím do Tuřan už není ani památky. Vítr mohutně houpe s oběma foťáky, ale to už zrcadlovku stahuji zpět do bezpečí automobilu. S úžasem sleduji radar – bouře se před přechodem do středních Čech rozpadají. Ještě několik minut nechávám nahrávat video z patníku – zrychlené bude docela koukatelné, říkám si.

Čas kvapí a já už se musím vydat zpět do Prahy pro Verču, která se vrací z odpolední směny. Sraz máme tam, kde jsem svoji dnešní pouť začínal – v obchodním domě Šestka. Před letištěm projíždím velice prudkým deštěm a v dáli na západě občas vidím zablýsknutí. Nic, co by mě přinutilo opět vyndavat foťák. S Verčou si trochu nerozvážně dáváme sraz před prodejnou Albertu s tím, že skočíme ještě nakoupit. Za deset minut je hotovo a my vystupujeme z výtahu na parkovišti na střeše obchodu. Během pár kroků, které uděláme směrem k vozu, nám z úst „lítá tolik krav“, že by jich bylo za chvíli celé stádo:-)

Radarový snímek bouřky pozorované večer ze Šestky (křížek) – výřez. 20.5.2011, 21:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 246.9 kB

Na jihu to pěkně žije! Neváhám ani vteřinu, osazuji foťák na stativ, bleskově zapojuji po hmatu drátovou spoušť a začíná kanonáda. Bouře se teď přesouvá někde jižně od Prahy, odhaduji v oblasti mezi Berounem a Benešovem. Z našeho pohledu ji máme za sídlištěm Řepy. Aby toho nebylo málo, přímo před námi přistává jedno letadlo za druhým – v provozu je totiž vedlejší dráha a letadla přilétají od Prahy. Kdyby se tak povedl blesk s letadlem! Ale ano! 🙂

Blesky s přistávajícím letadlem - autor:

Blesk - autor:   Blesk - autor:  Blesk s přistávajícím letadlem - autor:  CG blesky - autor:

Fotit tady vydržíme asi patnáct minut, během kterých na mě bezfoťáková a hladová Verča naléhá, ať už jedeme domů:-)  Bouře slábne, dostává se nám z dohledu a blesky jsou navíc stále více pohlcovány srážkami. Balíme náčiní a s pocitem pěkného zakončení míříme domů.


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ

http://www.bourky.com/pozorovani/vydarene-bourkove-dny-na-slansku-19-a-20-kvetna-2011/
– Vydařené bouřkové dny na Slánsku 19. a 20. května 2011, související článek M. Janouška