D. Müllerová, J. Drahokoupil – okolí letiště Václava Havla Praha 

text: Honza

Byl to jeden z pěkných jarních dní, kdy se po mírné zimě, dá-li se o zimě vůbec hovořit, vše tak nějak uspíšilo. Příroda byla v rozkvětu o pár týdnů ne-li o měsíc napřed a v tom by byl čert, kdyby se to neprojevilo i na počasí – rozuměj bouřkovém počasí :-). 3. duben 2014 se tak stává favoritem na jedno z nejlepších bouřkových zahájení sezóny. No posuďte sami, milí čtenáři…

Po neoficiálním zahájení sezóny 22. března – vhodně na den otevřených dveří ČHMÚ, kdy se sešlo hned několik pozorování, nicméně použitelných fotek bylo pomálu, slibovaly předpovědní modely již pár dní dopředu podmínky, které bychom uvítali s trochou skromnosti i během letních měsíců… tj. CAPE pár stovek J/Kg a LI -1. Střih větru sice neoslňoval žádnými super podmínkami, ale nejhorší také nebyl vzhledem k okolním měřícím místům, což nakonec ukázala i polední sondážka z Prahy Libuše. Ani Estofex na nás nezapomněl, a tak jeho předpověď potvrdila naše domněnky a potěšila nadržené stormchasery.

Sondážka z Prahy Libuše 3.4.2012 z 12:00 UTC
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 31.2 kB

Jak nastalo odpoledne, začali jsme tedy netrpělivě vyhlížet nějakou konvektivní aktivitu. Měli jsme s Dášou dilema, zda jít na naše pravidelné cvičení, nebo vsadit vše na bouřky, které nebyly ani zdaleka jisté v době rozhodování. Nakonec jsme se rozhodli dát šanci bouřkám, i když jsme tomu zprvu moc nevěřili. Vydali jsme se k pražskému letišti na pozorovací val u Kněževse, kde je jednak celkem rozhled po okolí a pro případ, že by se nic nedělo, měli jsme v záloze pozorování letadel. Konvekce tou dobou již probíhala v okolí, ale co bylo původně ještě u Krušných hor krátce žijící bouřkou, bylo nyní již mrtvé. Po krátkém čekání se ale situace začíná měnit. Zdá se, že pražský městský tepelný ostrov „nakopává“ nový vývoj kupovité oblačnosti a za krátko se před námi vynořuje náš první letošní Cbák, který je přímo nad Prahou. Elektrickou aktivitu nepozorujeme, ale pohled na radar s detekcí blesků nás rychle vyvádí z omylu. Nad Prahou řádí pěkná jarní bouřka. Chvíli ji sledujeme, ale postupně se vzdaluje a schovává se za další oblačnost.

Cumulonimbus nad Prahou - autor: Jan Drahokoupil  

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung v časovém rozmezí 17:20 až 19:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung
Velikost: 4060 kB

Ještě se chvíli motáme kolem letiště v naději, že kromě bouřek uvidíme i přílet nákladního Boeingu 747, ale jak to tak bývá zvykem, tyhle nákladní linky jsou nespolehlivé, a tak jsme se ho nakonec nedočkali. Vydáváme se tedy na Šestku na večeři s tím, že pokud by došlo k malému zázraku a bouřky na západě Čech dorazily až k nám, dáme si je jako zákusek po jídle :-). No, nestává se často, že člověku vyjdou takové plány, ale je to tak… Jen co jsme dojedli, už byl nejvyšší čas se vydat na střechu parkoviště a zaujmout pozici s výhledem na západ. Jakmile jsme vyběhli ven uviděli jsme první záblesk a hned vzápětí další. Je to jasné. Přišla naše chvíle. Saháme po naší fototechnice a dáváme se do díla. Můj úkol je zřejmý. Mám s sebou dnes jen Canon G1X jakožto profi kompakt a stativ a triggera, takže to všechno dávám dohromady ve snaze konečně vyzkoušet schopnosti tohoto fotoaparátu ve spojení s triggerem. No, za chvilku si mohu ověřit, že spojení funguje. Trigger reaguje na blesky, jak je jeho dobrým zvykem, aktivuje i fotoaparát, ale ten zatím bohužel nestíhá. G1X není žádný rychlík a mám ho především jako přístroj na timelapse a případné dokumentační fotky, ale dnes to musí nějak zvládnout. Dáša zase pro změnu zkouší svého nového triggera, ale taky jí to dlouho nedá a trigger stejně jako u mě mizí opět v batohu a jde se fotit klasicky, jak jsme zvyklí. Naštěstí to jde, protože je už tma, takže volíme metodu delších expozic nebo rovnou Bulb. Nejdříve míříme každý jiným směrem ve snaze pokrýt dvě oblasti, kde se zrovna blýská, ale postupně se scházíme na stejném záběru. No a co si budeme povídat. Na začátek dubna to není vůbec zlé. Máme celkem slušnou pozici, kdy jde pár bouřkových jader prakticky kolem, takže se dlouho ani nemusíme schovávat před deštěm a zároveň jsme v dostatečné vzdálenosti od bouřky, že se nemusíme ničeho obávat a přitom si můžeme vychutnávat i krásné zvuky hromů. To nám víc jak půl roku fakt chybělo :-).

fotky Honzy z G1Xka:

Konvekce při soumraku - autor: Jan Drahokoupil  Výboj v oblaku prosvětluje jeho strukturu - autor: Jan Drahokoupil  Dlouhý CC blesk - autor: Jan Drahokoupil

Výrazný CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

složenina 4 předchozích fotek:

Složenina 4 fotek blesků - autor: Jan Drahokoupil

fotky Dáši:

      

    CG blesk - autor: Dagmar Müllerová  

první letošní

schovávající se CC blesk - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk s exkurzí přes celou oblohu :-) - autor: Dagmar Müllerová  CC blesk - autor: Dagmar Müllerová  CC blesk - autor: Dagmar Müllerová

CC blesk - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung v časovém rozmezí 20:00 až 22:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung
Velikost: 4782.2 kB

Na závěr přikládáme několik výstupů ze zpracování bleskových dat od Blitzortungu, které stojí za povšimnutí:

Hustota blesků 3.4.2014 zaznamenaná sítí BLITZORTUNG.
© Blitzortung
Velikost: 37.5 kB
Místa s bouřkou 3.4.2014 zaznamenané sítí BLITZORTUNG.
© Blitzortung
Velikost: 50.3 kB
Blesková sumace za celý den ze sítě CELDN.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 18.4 kB
© Blitzortung
Velikost: 189.5 kB
© Blitzortung
Velikost: 106.6 kB

 


T. Novotný – Nové Strašecí

První lepší letošní bouřky přišly o pár týdnů dříve než je zvykem, což mě zastihlo lehce nepřipraveného. Zrovna když jsem si čistil čip u zrcadlovky a udělal zkušební fotku z okna, tak jsem zaslechl zahřmění. Čip byl samozřejmě stále plný nečistot takže jsem musel nejprve pod tlakem přicházející bouřky dočistit zrcadlovku a pak teprve vyrazit. Bouřka stále zesilovala a zanedlouho začala produkovat krásné CG blesky, netřeba zmiňovat, že ty nejhezčí se vždy trefily do chvíle několika desetin vteřiny, kdy jsem zrovna nefotil. I tak se ale povedlo několik slušných CGček zachytit a nadstandartně si užít začátek bouřkové sezóny.

CG blesk a srážkové pruhy - autor: Tomáš Novotný  CG blesk - autor: Tomáš Novotný

CG blesk - autor: Tomáš Novotný

Radarová situace s detekcí blesků CELDN ve 20:10 SELČ. Křížek značí Nové Strašecí.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 258 kB

 


T. Chlíbec – Bubovice, okr. Beroun

Odpoledne začalo pohledem na bouřku, která se k aktivnímu životu probudila až nad Prahou a cestou z práce jsem jen smutně koukal na vzdálenou kovadlinu. Vzhledem k její poloze u Říčan a odpolední dopravní špičce byla v tu chvíli nedosažitelná.

Kovadlina v rozpadu - autor: Tomáš Chlíbec

Další aktivita začala k večeru. Moje pozornost se zaměřila na buňku u Rakovníka, která při stále stejné aktivitě velmi pomalu mířila k Berounu. Jako optimální místo jsem zvolil kopce u Bubovického letiště, odkud je pěkný výhled do dálky a údolí Loděnice. Bouřková aktivita buňky neustávala a z dálky jsem pozoroval i několik kanálů blesků.

CC v nově vzniklé buňce - autor: Tomáš Chlíbec  Vzdálený CG - autor: Tomáš Chlíbec  CC v nově vzniklé buňce - autor: Tomáš Chlíbec  Vzdálený CG - autor: Tomáš Chlíbec

Během sledování blížících se blesků ožila nová buňka kdesi nad Rudnou, která se zpočátku projevovala pouze CC blesky bez viditelných kanálů. Po zvýšení její aktivity můj stativ změnil pozici a podařilo se několik pěkných fotek prosvícených mraků.

CC - autor: Tomáš Chlíbec  CC - autor: Tomáš Chlíbec  CC - autor: Tomáš Chlíbec  CG blesk - autor: Tomáš Chlíbec

CG blesk - autor: Tomáš Chlíbec

Po půlhodince kochání přišly první kapky a nastal čas na návrat. Plán se při pohledu na velmi dlouhé CC blesky změnil a z posledního pozorovacího místa u Zadní kopaniny jsem zachytil ještě několik pěkných kousků naodcházejících bouřkách.

Rozvětvený blesk - autor: Tomáš Chlíbec

CC blesk - autor: Tomáš Chlíbec

Na začátek dubna byly bouřky nečekaně produktivní a velmi potěšily,zahájení sezóny 2014 proběhlo důstojně.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1386 – Bouřky 3.4.2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.estofex.org – ESTOFEX

http://www.blitzortung.org – Lightning location network