Na tento den situace slibovala tvorbu bouřek s nízkou rychlostí pohybu a vydatného deště. Estofex tuto situaci vyhodnotil jako „Level 0“, takže by nemělo docházet k výrazným projevům bouřek.

První bouřková jádra se začala tvořit v okolí Tábora okolo 13h a další se vytvořily na Vysočině hodinu a půl poté. Většina bouřkových buněk postupovala severním směrem, takže mým směrem. V práci jsem se tedy dohodl, že skončím o něco dříve a s Honzou Šolínem pojedeme na výjezd. Stalo se tak v 16h, kdy od nás byly bouřky asi 50km daleko.

Radarový snímek z 16:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 287 kB

Vyjeli jsme směrem k Hradci Králové, naproti bouřkám, nedojeli jsme však daleko, protože jsem si vzpomněl na jedno místo s poměrně zajímavým výhledem, kde jsme nakonec na chvíli zastavili. Vyndal jsem z auta stativ, připevnil na něj Ricoha a začal jsem timelapsovat vývoj oblačnosti. Na střechu auta jsem položil anemometr a udělal pár fotek zrcadlovkou. Po zhruba 15 minutách jsem timelapsování zastavil, otočil na jiný směr a znovu jsem ho spustil. Nedalo mi to, ale ještě jsem si nafotil vývoj okolní oblačnosti, po pár minutách dokonce vlezla do záběru srnka. Na místě jsme nakonec vydrželi asi hodinu, a po prohlédnutí radarových snímků jsme pokračovali směrem na jih. Po necelých 15km jízdy se nám naskytl krásný pohled na srážkovou stěnu, kterou jsme si museli ihned vyfotit.

Konvekce - autor: Lukáš Ronge  Oblačnost - autor: Lukáš Ronge  Anemometr - autor: Lukáš Ronge

Vývoj oblačnosti u Trutnova; 3. 6. 2008
Autor: L. Ronge
Místo pořízení: Trutnov
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 1,6 MB
Vývoj oblačnosti u Trutnova + srnka; 3. 6. 2008
Autor: L. Ronge
Místo pořízení: Trutnov
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 1,3 MB

Srnka - autor: Lukáš Ronge  Oblačnost - autor: Lukáš Ronge

Dojeli jsme do obce Kocbeře nedaleko Dvora Králové, kde jsme měli dobrý výhled na jedno z bouřkových jader, které procházelo přímo přes Dvůr Králové. Znovu jsme si udělali pár snímků, ovšem pouze z auta – protože již v naší lokalitě lehce pršelo. Po přechodu bouřkového jádra jsme se jeli podívat do centra Dvora Králové shlédnout, co bouře napáchala. Po cestě teklo po silnici poměrně hodně vody a bylo zde naplaveno bahno a kamení z okolních polí a cest. Poté jsme si to zamířili zpět směrem do Trutnova, doufajíc, že stihneme bouřkové jádro východně od Trutnova.

Srážková stěna bouřky - autor: Lukáš Ronge  Srážková stěna bouřky - autor: Lukáš Ronge  Srážková stěna bouřky - autor: Lukáš Ronge  Srážková stěna bouřky - autor: Lukáš Ronge

Naplaveniny od přívalového deště - autor: Lukáš Ronge  Naplaveniny od přívalového deště - autor: Lukáš Ronge

Na půl cesty mezi Dvorem Králové a Trutnovem jsme již to jádro viděli, stejné srážkové pásmo, jako když jsme jeli ke Dvoru. Zamířili jsme tedy směrem k Velkým Svatoňovicím, kudy toto jádro přecházelo. Meteorologická stanice u Tomáše Prouzy zaznamenala 44 mm srážek za 60 minut.

Srážkové pásmo u Velkých Svatoňovic - autor: Lukáš Ronge  Srážkové pásmo u Velkých Svatoňovic - autor: Lukáš Ronge  Základna bouřky - autor: Lukáš Ronge

Jako poslední zastávka byl Humlův kopec nad Trutnovem, kde jsme si znovu udělali pár fotek a po přechodu bouřkového jádra jsme si to zamířili domů.

Silné srážky, pohled na Trutnov - autor: Lukáš Ronge

Celkově bych tento den shrnul jako vydařený, žádné závažné škody na majetku nebyly pozorovány, a přitom fotogeničnost základen byla velice pěkná.

Nakonec ještě pár dat a grafů:

Radarová animace z 3.6.2008 13-19 UTC
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2.1 MB
Výstup z meteorologické stanice v Brandýsku
Sumace srážek za 24 hodin – radar+srážkoměry
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 196 kB

 


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=160 – bouřky 1.6.2008
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=163 – bouřky 3.6.2008