Text: Dáša M.

„V pondělí mi do Prahy žádná bouřka nesmí!“, prohlásila jsem v podvečer oné události s vědomím, že se následující den nezastavím. Ačkoliv modely dávaly nějakou labilitu, odlehčenou plnou polní jsem nakonec nechala doma s tím, že vzhledem k nabitému programu a jen 15% Estofexu mi kompakt G12 bude nejspíš stačit. Nakonec musel…Den ubíhal podle očekávání a při ojedinělém odpoledním mrknutí na radar jsem zjistila, že bouřky to zatím rozjely v Pošumaví a v Krušných horách. Mé přání: „Jen si tam buďte“, si ovšem zřejmě vyložily jako apel k útoku na Prahu, a tak, když jsem kolem páté opouštěla práci a akorát na čas zamířila na pravidelnou pondělní lekci angličtiny, bylo na západě tmavo a nad centrem visely výrazné srážkové pruhy. S nelibostí, že je bouřka na spadnutí, a já jsem dnes ze hry, jsem na Bulovce usedla do tramvaje směr Palmovka a v mezerách mezi stromy a budovami jsem pokukovala, jak to na západě vlastně vypadá. Výhled byl ovšem mizerný, a jelikož se mi něco pořád nezdálo, rozhodla jsem se nepřestupovat na metro na Palmovce, ale do podzemí zalézt raději až o stanici dál na Invalidovně, kde je lepší výhled. Byl to dobrý nápad.

Jen co jsem opustila tramvaj, nestačila jsem se divit. Přisávání do mraku bylo famózní a najednou jsem zaregistrovala sníženinu, která značně zahýbala mou fantazií a rozklepala mi ruce i nohy. To snad není možné. Zrovna dnes? Wall cloud? Supercela? Blbost, samotná přítomnost wall cloudu ještě nemusí nic znamenat, přesto jsem udělala mobilem rychlý snímek a poslala jsem ho na Twitter. Není ta bouřka nějaká divná? Angličtina musela na chvíli stranou. Popadla jsem svou G12 a ze zastávky jsem cvakala jako o život.

Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová

Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová  Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová  Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová  Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová

Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová

Wall cloud pod sílící bouřkou nad Prahou - autor: Dagmar Müllerová  Bouřka s wall cloudem přesunujícící se SZ směrem - autor: Dagmar Müllerová  Bouřka s wall cloudem přesunujícící se SZ směrem - autor: Dagmar Müllerová  Wall cloud schovávající se do srážek - autor: Dagmar Müllerová

Bouřka se pohybovala bokem od západu přes severozápad k severu. Pak mi došlo, že pokud popoběhnu kousek dál za čtyřproudovou silnici, která vede mezi Karlínem a Libní, ocitnu se před plání bez sloupů pouličního osvětlení. V zájmu přívětivější kompozice jsem se vzdala bezpečí možnosti zalézt do blízkých budov, a jelikož jsem neregistrovala žádné blízké CG výboje, vyrazila jsem do ofenzivy. Skutečně to tam bylo o dost lepší a já litovala, že nemám s sebou svou zrcadlovku. Za chvíli se wall cloud schoval do srážek a já si všimla, že jakýsi pás deště se chystá i na mě. Chvíli jsem odolávala, ale nakonec mě vodní příděl přiměl k ústupu. Ovšem jen co jsem zdolala semafor a přeběhla přes silnici zpět k zastávce a budovám, srážky ustaly a já znovu vyrazila k planině a sledovala další vývoj s bizarními sníženinami této podivné bouřky, která se nyní přemístila víc k severu. Poté, co z ní vystřelil CG výboj, přestala jsem pořizovat fotky a na chvíli zkusila video, abych více zachytila pohyb celého útvaru i případný další blesk. Chvíli to vypadalo dobře, ale pak se bouřka vzdálila a začala se rozpadat. Konečně byl čas zavolat mé lektorce s omluvou, že na angličtinu dnes dorazím poněkud později a vyrazila jsem na cestu.

Základna bouřky - autor: Dagmar Müllerová  Základna bouřky - autor: Dagmar Müllerová  Základna bouřky - autor: Dagmar Müllerová  Základna bouřky - autor: Dagmar Müllerová

Poměrně bizardní cáry - autor: Dagmar Müllerová

Po celou dobu jsem myslela na ostatní, jak na tom na svých pozicích asi jsou. Ještě v metru jsem na mobilu projížděla sociální sítě s očekáváním bombastických fotek a nadšených komentářů, ale nic takového se nekonalo. Bouřka byla zřejmě blíž centru, a přestože Tomáš Chlíbec od Horoměřic pozoroval divoký vývoj a velmi silné nasávání z lesů, nenapadlo ho uvažovat o supercele.

Divnobouřka1 - autor: Tomáš Chlíbec  Divnobouřka2 - autor: Tomáš Chlíbec  Divnobouřka3 - autor: Tomáš Chlíbec  Divnobouřka5 - autor: Tomáš Chlíbec

Divnobouřka4 - autor: Tomáš Chlíbec

Honza Drahokoupil tou dobou pobýval u Buštěhradu, ale kromě nádherné duhy žádnou extra strukturu přes srážkové pruhy neviděl. Ani trigger v akci tentokrát žádný úspěch nepřinesl, a tak Honza pořídil alespoň krátký timelapse, který zaznamenal střih větru mezi bouřkou nad Prahou a výraznou buňkou, která naskočila v Podkrušnohoří. Poté se rozhodl pronásledovat tu pražskou a opět jednou provětrat GoPro kamerku s úmyslem natočit alespoň následky bouře, ale kamerka se bohužel po pár minutách nečekaně zamlžila, takže z výsledného videa nakonec nic nebylo. Honza nakonec zastavil u Dobrovíze, kde si vyfotil vzdálenou podkrušnohorskou bouřku a tím jeho výjezd skončil.

Intenzivní dvojitá duha - autor: Jan Drahokoupil

Srážkové pruhy - autor: Jan Drahokoupil  Odcházející bouřka - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil

Ačkoliv jsem byla nejprve dost rozmrzelá, že jsem musela zůstat v práci dlouho a že jsem nemohla být v terénu, nakonec jsem to díky tomu vlastně vyhrála. Moje pozice v Karlíně byla ten den asi nejlepší.

Ale co tedy ta bouřka byla vlastně zač?

Radarová animace v zoomu v intervalu 16:50 – 18:00 SELČ. Křížek značí pozici stanice metra Invalidovna – Praha 8, Karlín.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 3608.6 kB

K. Plšková alias Sumie-dh – Praha-Kbely 

Skoro to ten den vypadalo, že kromě strakonické buňky, která vysypala na neštastnou oblast poměrně dost srážek a i kroupy do 2 cm, se již nic výraznějšího dít nebude. Ranní dávka modelů, sondáž a ostatně i synoptická situace z tohoto dne (i z předchozích dní) též nenapovídala nějakému výraznějšímu ději, Estofex pro ten den měl pro ČR 15% pravděpodobnost bouřek – prostě další den v duchu „vybublej a pojdi“. Protože ale bylo potřeba otestovat nového člena výbavy – Lightning trigger IV, vyrazila jsem z práce s cílem zajet si alespoň do Kbel na tradiční stanoviště a tam si počkat na nějakou tu jednobleskovku. Cestou autobusem jsem si ale všimla podivného útvaru na základně právě procházející buňky, která v tu dobu nevypadala nijak zajímavě alespoň co se týkalo odrazivosti a bleskové aktivity. Vytáhla jsem mobil a odfotila strukturu s myšlenkou ji později sdílet alespoň na #amsos s komentářem „lol, koukejte, ta jednobleskovka měla panus co vypadal jako wall cloud“. Pár fotek se podařilo odchytit na Krejcárku v 15:13 UTC. Jenže jak se struktura blížila, přestalo to vypadat jako vtipně vypadající panus, ale jako regulerní wall cloud, čemuž odpovídala i zvyšující se odrazivot buňky (max. 56 dBZ v 15:30 UTC). Se záměrem stihnout ji na nějakém rozumném stanovišti jsem pokračovala v cestě pouze s fotkami na mobilu. Za patnáct minut ve Vysočanech struktura značne ubrala na explicitnosti.

Wall cloud - autor:

Wall cloud - autor:

Radarový snímek s detekcí bleskù ze 16:30 SELÈ. Køížek znaèí Slaný. Radarový snímek s detekcí blesků ze 15:10 UTC, křížek značí Prahu.
Velikost: 253.8 kB

Na stanovišti v Kbelech došlo k překvapení – buňka vůbec nedržela očekávanou propagaci, ale uhnula směrem na Mělník (později se na radarových datech skutečně ukázala levostáčivá propagace). I když struktura nebyla již tak výrazná, stále byla na základně patrná sníženina (většina snímků pořízena od 15:35 do 15:57 UTC). Blesková aktivita byla již nulová, ostatně i během pozorování nad Prahou bylo detekci navzdory slyšet jen pár zahřmění.

Sledovaná buňka nakonec zhynula v čase něco kolem 16:15 UTC. Zánik ještě doprovázela slabá mammata na zadní straně kovadliny. Tudíž znamení k návratu domů.

Bunka z 19.5. - faze zralosti - autor:

Bunka z 19.5. - faze zralosti - autor:  Bunka z 19.5. - faze zralosti - autor:  Bunka z 19.5. - faze zralosti - autor:  Bunka z 19.5. - faze zralosti - autor:

Radarový snímek s detekcí bleskù ze 16:30 SELÈ. Køížek znaèí Slaný. Radarová animace s detekcí blesků z 15:00 – 16:00 UTC, křížek značí Prahu.
Velikost: 2567.5 kB

Večer se na #amsos probíralo co to tedy vlastně bylo. Procházely se obrázky z různých pozorování, kde byl wall cloud opravdu výrazný. V komentářích na FB se objevila i nepotvrzená zmínka o slabé trombě. Nejlepší záznam učinila Dáša, jak je vidno v textu výše. Objevily se ale i fotografie posbírané z diskuzních fór a sociálních sítí. Procházela se též radarová data. Vzhledem k hraničním podmínkám se tuším dosud nedošlo k finálnímu verdiktu. Vizuální pozorování a data z klasicky dostupných radarových produktů u hraničních případů většinou nerozhodují o tom zda-li s jednalo o supercelu či nikoliv. Ostatně loni se řešil podobný případ na Moravě u podstatně vyvinutější bouřky, kdy byla patrná nestandartní propagace buňky, byl pozorován wall cloud, ale data mluvila spíše o multicelárním charakteru. I multicely nebo bežné jednobuněčné bouřky dokáží vyprodukovat hezké struktury charakteristické spíše pro supercelu. Inu, není všechno zlato co se třpytí a tyto verdikty by měly patřit zkušenému oku se schopností interpretovat k tomu potřebné udaje. I já nechám uzavření tohoto případu na někom jiném :).


Pro zajímavost přikládáme několik detailnějších radarových snímků, jako jsou například data dopplerovských rychlostí, CAPPI produkt apod. kde skutečně není jednoznačně identifikovatelná mezocyklóna ani jiné znaky, které by potvrdily supercelární charakter této bouřky. Na některých snímcích je sice určitý náznak zahnutí do tvaru háku, ale dle našeho názoru se o klasické hook echo nejedná. Za poskytnutí detailnějších dat děkujeme ČHMÚ.

Snímek dopplerovských rychlostí 15:24 UTC z radaru Brdy.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 24.4 kB
Snímek dopplerovských rychlostí 15:34 UTC z radaru Brdy.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 24.8 kB
Snímek dopplerovských rychlostí 15:39 UTC z radaru Brdy.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 24.8 kB
Odrazivost v rozlišení 500m/pixel z radaru Brdy na elevaci 0.6 stupňů. Čas 15:24 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 20.7 kB
Odrazivost v rozlišení 500m/pixel z radaru Brdy na elevaci 0.6 stupňů. Čas 15:34 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 20.9 kB
Odrazivost v rozlišení 500m/pixel z radaru Brdy na elevaci 0.6 stupňů. Čas 15:39 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 20.5 kB
CAPPI produkt hladiny 2.5km (kompozit obou radarů) čas 15:30 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 156.4 kB
CAPPI produkt hladiny 2.0km (kompozit obou radarů) čas 15:35 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 151.2 kB
CAPPI produkt hladiny 2.5km (kompozit obou radarů) čas 15:25 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 151.1 kB

Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1413 – Bouřky 19.5.2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav