M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno 

21. 7. 2014

Nejprve se objevily první nahodilé bouřky zejména v horských oblastech, kolem třetí hodiny se však oblast konvekce ustálila jižně od Slaného do podoby nesouvislého pásu bouřek táhnoucího se podélně téměř celou republikou. Ten po chvili váhání zavelel k postupu dále jižním směrem, což mě vzhledem k chování bouřek posledního období příliš nepřekvapilo. Aby nás to tady nemrzelo, tak nás systém hojně zásoboval kovadlinami, ze kterých po pár hodinách začalo i pršet. Šance na bouřku v severní polovině ČR tak šly prudce ke dnu. Několik posledních dnů s nadějnou předpovědí se z podobného matu už nevzpamatovalo, dnešek byl ale příjemnou výjimkou.

Když jsem někdy kolem šesté hodiny večer jen tak ze zvyku kouknul na radar, upoutala mě skupinka bouřek, která se vyskytla na Kolínsku a Nymbursku, tedy i v oblasti zakryté kovadlinami. Bouřky byly svou intenzitou skoro srovnatelné s hlavní konvekcí toho dne a postupovaly na západ. Zdálo se ale, že jdou příliš jižně, než aby zasáhly Slaný. Před příchodem to vypadalo, jakoby se malý cípeček chtěl dotknout Slaného. I pohledem z okna to vypadalo zajímavě. Navíc ještě ustaly i srážky. Neváhal jsem proto vyjet na nejbližší pozorovací stanoviště.

V terénu vypadala situace daleko dramatičtěji. Na JZ se kupodivu začínal rýsovat snad shelf cloud. Ten jsem nejprve považoval jen za „suchý“ výběžek shelfu skutečné bouřky, která měla minout jižně. Bez radaru jsem ale rychle ztrácel přehled o skutečném dění. Podle reálného pozorování se zdálo, že shelf-cloud postupuje spíše na nás. Ten nečekaně začal nabývat velice zajímavých, postupně až monumentálních obrysů. Tohle musí být velká bouřka! Poté co jsem ji opakovaně ze všech stran nafotil, se shelf cloud přehnal.  Nejen díky špatné dohlednosti jsem pořád nevěděl přesně co se děje. Bude vlastně vůbec pršet? Ve skutečnosti radar ukazoval, že bouřka se vytáhla v plné síle i před nás včetně nových jader v závěsu.

Blížící se shelf - severní část - autor: Michal Janoušek  Blížící se shelf - jižní část - autor: Michal Janoušek  Shelf cloud zesilující bouřky - autor: Michal Janoušek  Shelf cloud - autor: Michal Janoušek

Shelf cloud - autor: Michal Janoušek

Pod nasunutým shelfem jsem ještě chvíli fotil jedno docela aktivní jádro na jihu. Pak se ale spustil silný déšť i nade mnou. Foták to pěkně odnesl. Než jsem ho stačil uklidit, tekly na něj proudy vody z rukávů mojí nepromokavé bundy, pak jsem v trávě zas málem ztratil filtr. (Na každém dobrém výjezdu se musí něco rozbít nebo ztratit :-). Po 5 minutách liják nachvilku skončil. Ani se to nezdálo, ale hned byla cesta plná louží. Pak přišel déšť znova v plné síle, tentokráte i s docela četnými hromy a blesky. Bouřilo a silně pršelo asi hodinu, další hodinu pak srážky doznívaly. Celkem napršelo 31 mm!

Radarová animace 21.7. Křížek značí Slaný.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 6974.3 kB

23. 7. 2014

Druhý z úspěšných dnů měl naopak předpoklady velice bídné. Žádné silné bouřky se nečekaly, pouze byl vydán stupeň 0-. Už od rána byl ale vzduch krásně čistý, rostly pěkně vyvinuté cumuly, občas i slabé cumulonimby. Ty dnes výjimečně nebyly široko-daleko oplácané stratocumuly, a tak se daly dobře pozorovat. Většinu dne jsem se však počasí nemohl věnovat. Měli jsme totiž naplánované nahazování stropu, z čehož nešlo uhnout. Několik pěkných cébáků jsem tak podle všeho propásnul.

V 15:30 jsem se konečně dostal ven. Hned před barákem jsem vyfitil jednu pěknou hlavici cumulonimbu rozpadající se přeháňky. Na kovadliny v pravém smyslu vlastně většinou ten den ani nedošlo.

Kovadlinka přeháňky - autor: Michal Janoušek

Po přesunu na lepší pozorovací místo jsem chvíli sledoval onu vzdalující se přeháňku na východě, když jsem si všiml jednoho prozatím běžného kumulu na příchozí straně. Ten se v jednu chvíli začal velice výrazně vyvíjet a tím se sám o sobě stal dalším cílem fotoaparátu. Pak dosáhl kritického stavu vývoje, od kterého bylo nevyhnutelné, že vrchol oblaku přeroste v hlavici cumulonimbu. Základna se naopak docela ztenčovala a hrozil její úplný rozpad. Jednalo se o takzvanou nedobouřku. Její vrchol nabyl krásné vláknité podoby a vůbec struktura celého mraku byla výjimečně čistá.

Vznikající     

Postupně se kovadlina začala více a více vytahovat a odsouvat na zenit, až nakonec dosáhla druhé strany oblohy a trochu zakryla i slunce. Základna byla zřejmě živena kupovitou částí z odvrácené strany mraku, neboť byla stále vitální. Po chvíli se pod ní kononce objevil i jasný srážkový pruh.

Odfoukávaný pruh kovadliny - autor: Michal Janoušek  Odfoukávaný pruh kovadliny - autor: Michal Janoušek  Zajímavá struktura slábnoucí kovadliny - autor: Michal Janoušek

Izolovaná přeháňka - autor: Michal Janoušek

Zanedlouho jsem opět vyrážel kvůli další bouřce – tentokráte skutečně s několika slabými hromy. Vytvořila se na severní straně s docela pěknou kovadlinou. V tomto případě byl mrak již citelněji poznamenán balastní oblačností. 

Bouřka - autor: Michal Janoušek

Poslední úkaz jsem fotil už jen z okna na schodišti. Východně od Slaného nad Prahou také z původně pozorovaného congestu se vyvinul slabý cumulonimbus. Několik nových buněk mu nakrátko vytvořilo i pěknou kovadlinu.

Slabý cumulonimbus - autor: Michal Janoušek

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj kupovité oblačnosti a bouřek 23. 7. v okolí Slaného.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 8730.1 kB

 


T. Chlíbec – Praha – Nebušice

21. 7. fotil bouřky i Tomáš a zde jsou jeho fotografie:

Panorama čela bouřky - autor: Tomáš Chlíbec

Pohled ze střechy na přicházející bouřku - autor: Tomáš Chlíbec  Pohled z okna na odcházející bouřku - autor: Tomáš Chlíbec  CG zásah Prahy - autor: Tomáš Chlíbec  Pod čelem bouřky - autor: Tomáš Chlíbec


Na závěr článku uvádíme opět několik zajímavých obrazových dat:

Tzv. Sendvičový produkt kanálu HRV a teplotně kalibrovaného kanálu IR10.8 s barevným vyznačením teplotního intervalu 240 – 200K.
© Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 595.8 kB
Celodenní sumace detekce blesků Blitzortung.
© BLITZORTUNG
Velikost: 41.5 kB
Hustota blesků ze dne 21. 7. 2014 na základě detekce blesků Blitzortung.
© BLITZORTUNG
Velikost: 108.3 kB

 


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1457 – Bouřky 21.7.2014 ve fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1459 – Bouřky 23.7.2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – Community based lightning detection and lightning location network