D. Müllerová, J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno

Text: Dáša

Tento článek píšu s poměrně delším časovým odstupem a musím se přiznat, že ačkoliv tuto akci pokládám víceméně za úspěšnou (letos jedna z mála..), v mé paměti mi z ní příliš mnoho nezůstalo. Estofex si ten den vybíral náhradní volno a pražská polední sondážka zrovna nepřekypovala hodnotami CAPE, zato se tam objevil nezvykle slušný střih. Když odpoledne vyskočila první buňka u Mostu s propagací k JV, vyjeli jsme to na Rovina omrknout. Buňka sice ve svém postupu přes Středohoří mezitím rychle zdechla, nicméně jsme si všimli poměrně podezřelé struktury. Přejeli jsme k Třebusicím, abychom byli trochu blíž a lépe na ni viděli a skutečně to stálo za to. Tato, v tu dobu již jen přeháňka, svou strukturou připomínala LP supercelu. Honza se spěšně pustil do timelapsu (což mi připomnělo jeden můj oblíbený starý timelapse od Stephena Lockeho Dying Supercells: https://www.youtube.com/watch?v=23WqTo3FhbQ). Já se chopila foťáku a fotila jako vzteklá, dokud ta chuděra nepošla úplně.

Bližší pileus - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený pileus - autor: Jan Drahokoupil

Radarově nevýrazná buňka, která měla vizuálně určité charakteristiky LP supercely.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 325 kB

Přeháňka připomínající LP supercelu - autor: Dagmar Müllerová  Rozpadající se

Vzhledem k tomu, že se už dál nic nedělo, vrátili jsme se celkem spokojeni domů, ale ten den to ještě nekončilo. Kolem 21:00 najela nová konvekce a tak jsme vyrazili do terénu podruhé. Chvíli jsme tomu museli domlouvat, neboť se buňkám moc nechtělo blikat. Tedy minimálně těm v dosahu našeho Brandýského oka, neboť po přesunu do bezpečné vzdálenosti za Prahu najednou rapidně zesilovaly. My se zatím kochali alespoň narůstajícími kumuly nasvícenými Měsícem, který byl již blízko úplňku a snili o tom, jaké by to bylo, kdyby to dotáhly až do fáze holého cébáku s vystřelujícími blesky. Nakonec se jedna z buněk nad námi slitovala a alespoň částečně naše přání splnila…

Večerní kumulení nasvícené Měsícem - autor: Dagmar Müllerová  Problik ve vršku Cb - autor: Dagmar Müllerová

CC blesk nad Poldovkou - autor: Dagmar Müllerová  2 CG blesky z odhalujícího se cumulonimbu - autor: Dagmar Müllerová

vzdálený CG blesk z odhalené bouřky - autor: Dagmar Müllerová

Kompletně nasvícená bouřka :-) - autor: Dagmar Müllerová

Vzdálený vystřelovák - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk pod Cb - autor: Jan Drahokoupil

Radarová animace v zoomu s detekcí blesků CELDN zobrazující odcházející bouřku jižně od Prahy.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3202.4 kB

M. Janoušek – Slánsko

V druhé polovině dne se nad Českem začaly vyskytovat spíše ojedinělé bouřky, které však vznikaly a rozvíjely se – jako obvykle – zejména východně od naší pozice. Zdálo se tedy, že z toho zase nic mít nebudeme. Pak jsem na večer odjel na chatu a tím jsem se prakticky odříznul od informací o počasí. Byl jsem však v pohotovosti, neboť mimo jiné Aladin naznačoval, že by u nás něco mohlo být v noci. Po západu slunce jsem se šel na nějakou dobu potulovat do lesa. Když se potom do cesty připletl průsek do stráně s dobrým výhledem na sever, neodolal jsem podívat se, jestli se třeba něco nechystá. Nová zjištění byla ale docela znepokojivá. Na příchozí straně se již téměř nad hlavou vyskytovalo několik kumulů, kde minimálně jeden z nich, ač velmi potrhaný a neohrabaný – vypadal, že má potenciál vytvořit vrcholek schopný prvních srážek. K tomu oba kumuly měly jakousi prudce rozmáznutou základnu do strany směrem na západ. Vzpomněl jsem si na tento zde publikovaný článek. http://www.bourky.com/pozorovani/zvlastni-cumulus-se-stocenou-zakladnou-19-7-2011/ A do třetice ještě zrovna začalo nakrátko slabě poprchávat, ač z čisté oblohy… Rozhodl jsem se rychle zamířit zpět k chatě, abych případnému nově vzniklému cumulonimbu byl v patách.

S foťákem jsem pak vyrazil do pole a na východní straně jsem jej ještě stačil odpozorovat. Na výraznější srážky se ale příliš neměl. Daleko více mne pak začal zajímat jeho vrcholek, který by mohl být dobře vidět ve zbytku světla po západu slunce. Ale ani vrcholky se příliš neukázaly a teprve ve velké vzdálenosti se odhalily dva congesty. Všímám si také, že vlastně svítí měsíček, což by mohlo zajistit příležitost k focení i v noci.

Poté se situace znovu dramatizuje. Je už docela tma a já se na chvíli odpoutávám od focení vzdalující se konvekce. Ohlížím se na druhou stranu na severozápad a vidím novou tmavou oblačnost zatahující oblohu, která je podle struktury evidentně i zdrojem srážek, nejedná-li se rovnou o okraj kovadliny. V poli se rychle přesouvám tak, abych měl případně výhled i na západ a sever. Před objektiv se nakonec dostává také další sporadická kovadlina situovaná severovýchodně. Pak periferně zaznamenám z druhé strany první záblesk. Je následován dalšími blesky v intervalu asi tří minut. Jedná se ale spíše o nehodnotné CC blesky pod základnou, které mě nechávají prozatím zcela v klidu. Netrpělivý jsem ale z toho, co přijde po odchodu této základny mraku. Na zadní straně by mohla být bílá pozápadní kovadlina a to možná i s blesky. Jsem skutečně připravený ji zachytit?

Zakrátko mrak opravdu odchází a začínají být vidět první vyšší kumuly a části kovadlin. Současně se ukazuje, že jeho postup je nezvykle rychlý. Mé oblíbené šestivteřinové noční expozice v tomto případě nepřicházejí v úvahu.  Postupně se odhaluje i samotný vrcholek mraku, ale měsíček je zrovna přímo proti objektivu. Focení pokračuje i po východu Měsíce, ale rychlost postupu oblaků je opravdu nečekaně vysoká. Bez rozmáznutí lze fotit na expozice maximálně kolem jedné vteřiny, což vychází při této scéně docela tmavé. Pak přišla další „rána“. Vrcholky cébáku, které se ještě nestačily ani pořádně ukázat, najednou začala částečně překrývat vrstva jakýchsi altocumulů, které vznikaly téměř nade mnou. Tento nepořádek pak více-méně zacláněl po celou dobu pozorování. V neposlední řadě je škoda také blesků, které se zcela vytratily. Aspoň chvílemi ale byly vidět krásné kupy osvícené měsícem. Další zajímavostí tohoto pozorování byl útvar na západní části základny cumulonimbu, který nápadně připomíná wall cloud. Ten sice přímo v terénu vidět nebyl, ale identifikoval jsem jej až doma při úpravě fotografií.

Ukazující se vrcholky slabé noční bouřky - autor: Michal Janoušek  Noční bouřka s podezřelou základnou - autor: Michal Janoušek

Noční bouřka s podezřelou základnou - autor: Michal Janoušek  

Teprve po delší době se balast odplazil a kupy se ukázaly téměř zcela. Vzdálenost byla ale už dosti velká, a tak to při této dohlednosti nebyl žádný zázrak. Najednou se konečně objevil očekávaný blesk. Tím se nakrátko obnovila bouřková povaha cumulonimbu a povedlo se mi vyfotit několik kovadlin s vnitřními blesky.

Odstupující noční bouřka s bleskem - autor: Michal Janoušek  Odstupující noční bouřka s vnitřním bleskem - autor: Michal Janoušek

Odstupující noční bouřka s vnitřním bleskem - autor: Michal Janoušek  Odstupující noční bouřka s vnitřním bleskem - autor: Michal Janoušek

Potom se z druhé strany začíná nasouvat něco, co vypadá jako základna vertikálně vyvinuté oblačnosti. Absolvuji další rychlou cestu v poli a následně se ocitám asi 1,5 km východněji na stanovišti s lepším výhledem. Foťákem na delší expozici rychle kontroluji, co je to vlastně zač. Jedná se o poměrně vyvinutý cumulus. Minul těsně východně, ale bohužel se z něj nic většího nevyklubalo. Na odchozí straně je však vidět něco, co dnes nevidím rozhodně poprvé. Totiž zase ten zvláštní útvar na základně – stejný jako u kterého to dnes celé začalo. Zamával na rozloučenou a tím také skončilo vše zajímavé z dnešního pozorování.

Odstupující congesty se zajímavou základnou - autor: Michal Janoušek


L. Ronge – Nové Město nad Metují; Trutnov

Pravděpodobná LP supercela - autor: Lukáš Ronge  Pravděpodobná LP supercela - autor: Lukáš Ronge

Pravděpodobná LP supercela - autor: Lukáš Ronge

Odcházejicí bouřka - autor: Lukáš Ronge

Radarová animace přechodu pravděpodobné LP supercely kolem letiště v Novém Městě nad Metují
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung
Velikost: 7566.6 kB
Trasování pravděpodobné LP supercely
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2733.9 kB
Animace trasování pravděpodobné LP supercely, která prošla kolem letiště v Novém Městě nad Metují
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2223.4 kB

CG blesk - autor: Lukáš Ronge

CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CC blesk - autor: Lukáš Ronge

CG blesk - autor: Lukáš Ronge

Radarová animace vývoje konvektivních buněk v okolí Trutnova
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung
Velikost: 5902 kB

R. Čáslava – Bouřky na státní svátek Cyrila a Metoděje na jihu Moravy

Tento den je u nás tradičně státním svátkem slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ráno jsem se tradičně připojil na náš moravský meteochat, kde Zbyněk Černoch zvěstoval o možných zajímavých bouřkách na frontálním rozhraní. Samozřejmě nezapomněl připomenout tzv. „index Morava“, který všichni moc dobře známe. Nic moc jsem na té naší vyprahlé jižní Moravě nečekal minimálně do večerních hodin, což avizovala i regionální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.

Během dne se prakticky kromě zatahování střední oblačností nic nedělo, až později odpoledne začala narůstat na jihu, východě a kdo ví kde ještě, konvekce. U mě samozřejmě modrá obloha… Při cestě domů byla krásně nasvícena bouřková oblačnost kdesi u Bratislavy, tak jsem si říkal, paráda opět nic neuvidím, a v klidu si dal na terase večeři.

 - autor: Radim   - autor: Radim

Po shlédnutí radaru jsem zpozorněl protože na jihu od Znojma probíhal split jednotlivých bouřkových jader a jedna šla docela blízko od mého oblíbeného pozorovacího místa kousek od Rajhradu. Sbalil a oprášil jsem si tedy své foto vybavení a vyrazil pozorovat co se bude odehrávat. Bylo prakticky jisté, že nezmoknu, pokud mi samozřejmě něco nevznikne nad hlavou a neskropí mě. No už po cestě to začalo slušně “lítat“ po obloze a já se modlil, ať mi to slušně řečeno neumře, než začnu fotit. Bouřka pomalinku postupovala od západu na jih a já ji měl jako na dlani… co víc si pozorovatel bouřky může přát, když vám neprší, nefouká a vy se jen soustředíte na blesky. S přibývajícím časem bouřka odcházela za kopečky a taky blesková aktivita docela slábla. Ještě jsem telefonicky podiskutoval a situaci s Honzou Švarcem, který bouřku pozoroval ze svého balkonu ve Vyškově, a tak jsme online komentovali jednotlivé blesky, které jsme oba viděli.

 - autor: Radim   - autor: Radim   - autor: Radim

 - autor: Radim   - autor: Radim

 - autor: Radim

 - autor: Radim

 - autor: Radim   - autor: Radim   - autor: Radim   - autor: Radim

U Znojma ale vznikala další bouřka. Večer byl opravdu povedený, nicméně už nebylo vidět tolik pěkných blesků a já nabažen předchozí bouřkou mimo jiné zřejmě nepotvrzenou supercelou sbalil náčiní a vydal se směr k domovu. Na radaru jsem pak ještě viděl pěknou bouřkovou linii z Čech, ale ta už šla severněji. S předpokladem, že půjde přes Drahanskou vrchovinu, jsem šel spát. I když jsem se opět nedočkal kapky deště, večerní promítání s Cyrilem a Metodějem se povedlo a užil jsem si ho. Docela jsem se hrozil, co mě čeká na další státní svátek – tentokrát upálení mistra Jana Husa. To ale pekelné nebylo a proběhlo v tomto případě bohužel bouřkově v klidu. Snad konečně výrazněji zaprší a trochu více se rozbouří, rád bych si pustil další díl seriálu.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1735 – Večerní a noční bouřky 05 – 06.07.2017 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav