Autor : Roman Maňák

Ve čtvrtek 13. 3. jsem strávil celý den na brigádě u obce Nechvalín (nedaleko města Kyjov na jižní Moravě) pod volným nebem a tak jsem měl možnost po očku sledovat dění na obloze. Během dne se objevilo několik slabších přeháněk, z nichž tři byly spojené s kumulonimby. Pod základnou prvních dvou se ukázaly krásné potrhané virgy a při odchodu se na kovadlinách vytvořila slabá zvláštnost mamma. Před příchodem jednoho z  těchto kumulonimbů jsem měl možnost dokonce na jeho cirrovité kovadlině pozorovat halové jevy. Konkrétně šlo o malé halo a parhelium. Obojí však bylo docela slabé. Kromě halových jevů se po druhé přeháňce objevila i  slabší primární duha.

To nejlepší však přišlo až s posledním kumulonimbem. Ten se projevil toho dne nejvýraznější přeháňkou, i když ani tato nebyla nijak silná po druhé hodině světového času. Hned po odchodu přeháňky, kdy byla obloha stále celá pokryta tímto kumulonimbem, se objevila nádherná zvláštnost mamma. I když panovalo silné přítmí, byly nádherně vidět obrovské kupole mammy, které pokrývaly celou oblohu. Nacházely se pravděpodobně hodně nízko a některé z nich jsem měl možnost spatřit i „z boku“. Takto jsem mammu už několikrát viděl a jde o docela rozdílný pohled, než když je viditelná ze spodu a kdy má krásně hladkou strukturu. Těchto několik kupolí mělo zřetelně vláknitou strukturu, která se docela rychle měnila.

Velikost některých kupolí byla vskutku neuvěřitelná a některé měly v  průměru značně přes třicet stupňů, některé určitě i přes čtyřicet. I  když jsem zvláštnost mamma viděl již mnohokrát, netušil jsem, že může být až tak obrovská. Bohužel jsem při sobě neměl foťák, abych zvláštnost zvěčnil. Jedinou možností bylo nasednout do auta, okamžitě vyrazit domů pro foťák a doufat, že během zhruba patnácti minut mamma nezmizí. To jsem také skutečně udělal a povedlo se mi mammu zachytit v době, kdy vypadala ještě velice hezky. V tu dobu už pokrývala jen asi třetinu oblohy a velikost kupolí byla maximálně kolem patnácti stupňů, ale i tak bylo co fotit. Zbylá část oblohy byla ještě v tu dobu zakryta zbytkem kumulonimbu a světelné podmínky byly docela špatné, ale i tak si s tím můj foťák jakž tak poradil, ale za cenu velkého šumu. Několik přiložených snímků dokládá, že takováhle mamma se opravdu nevidí každý den. Snímky nejsou nijak upravované (pouze je vyfiltrován šum) a na šířku mají asi padesát stupňů. To jen dokládá, že i v tu dobu byla mamma hodně velká. Lehké fialovo-nazelenalé zbarvení na některých snímcích není reálné a je pouze artefaktem způsobeným mým nepříliš kvalitním foťákem.

Mamma 1 - autor: Roman Maňák  Mamma 2 - autor: Roman Maňák  Mamma 3 - autor: Roman Maňák  Mamma 4 - autor: Roman Maňák  Mamma 5 - autor: Roman Maňák Mamma 6 - autor: Roman Maňák

Na následujícím radarovém obrázku můžeme vidět nijak zvlášť významnou oblačnost na Hodonínsku, na které se však vyskytly tyto úchvatné oblaky mamma.

Radarový snímek z 13. 3. 2008, 14:40 UTC
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 284 kB

Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ