Stručný popis meteorologické situace:

23. června se nad naše území nasunula od SZ frontální zóna spojená s  mělkou brázdou zasahující od severu do střední Evropy při zemi a jet streamem západního směru ve výšce. V rámci frontálního rozhraní mělo díky mírné instabilitě (hodnoty CAPE 1000-2000J/kg) a silnému střihu větru (střih 0-6km nad zemí byl kolem 25m/s) docházet k tvorbě ojedinělých silných bouřek. ESTOFEX pro tento den předpovídal stupeň 1 – http://www.estofex.org/

Pozorování – Lukáš Ronge:

Tento den jsem vstával velice brzy, protože jsme měli již v 6:30 nějakou práci na naší síti v Jičíně. Před odjezdem jsem narychlo zkontroloval radarové snímky a všiml jsem si, že se přes ČR pohybuje pásmo bouřek, které již ztrácely na intenzitě. Po cestě do Jičína jsme lehce zmokli a viděli jsme pár blesků – navíc již bylo světlo a nedalo se fotit.

Video Radarový snímek z 23. 6. 2008, 06:30 SELČ, poloha křížku značí Trutnov
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 303 kB

Hlavní událost dne však měla přijít kolem poledne. Již kolem 10 hodiny dopolední se vytvořila v oblasti Krušných hor slabá přeháňka, která však později zesílila.

V 11 hodin jsem si jí všiml, na jasné obloze se Cumulonimbus krásně vyjímal. Dle radarových měření měla bouřka v tu chvíli 11km na výšku. Směr postupu byl velice rychlý a v 11:30 byla bouřka v okolí Mladé Boleslavi a dosahovala výšky 14km. Zároveň je to nejspíše moment, kdy se bouřka nejspíše stala supercelou, na radaru bylo možné pozorovat tzv. splitting storm a začala se stáčet doprava. Na dalším termínu měření měla buňka odrazivost 60 dBZ ve výšce kolem 6km.

Vyvíjející se bouřka, později supercela - autor: Lukáš Ronge  Vyvíjející se bouřka, později supercela. - autor: Lukáš Ronge

Video Radarový snímek z 23. 6. 2008, 11:40 SELČ, poloha křížku značí Jičín
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 307 kB

V 11:45 jsme odjížděli zpět směrem na Trutnov. Po cestě jsem upozornil Honzu Šolína, který v té době spal, protože celou noc čekal na již zmiňované pásmo bouřek, o probíhající situaci a domluvil jsem se na případném výjezdu, poté jsem si to ještě zařídil v práci, že tento den skončím o něco dřív.

Do Trutnova jsme přijeli kolem 12:30 a již v tu chvíli bylo jasné, že tuto supercelu již nestihneme, ale kolem 12 hodiny za touto bouřkou vyrostla další, nová, takže jsme se uchýlili k výjezdu směrem k Hradci Králové, přes který první bouřka přešla. Zastavili jsme na jedné odbočce nedaleko Choustníkova Hradiště. Měli jsme odtamtud krásný výhled na druhou z bouří, proto jsem rozložil stativ a začal timelapsovat – u  silnice to vypadalo velice divně, někteří řidiči na nás koukali velice zvláštně a mysleli si, že asi kontrolujeme dodržovanou rychlost :-). Kovadlina bouřky velice rychle postupovala naším směrem z důvodu rychlého proudění ve vyšších vrstvách atmosféry, proto jsme se zhruba po 20 minutách rozhodli přesunout a bouřku podjet a dostat se na její jižní okraj. Dojeli jsme tedy k Hradci Králové a zamířili jsme směrem na novou dálnici D11, ještě před nájezdem jsme zastavili na jedné silnici, po které sem tam jezdilo nákladní auto z dostavby dálnice. Znovu jsem začal timelapsovat.

Pohled na vyvíjející se bouřku - autor: Lukáš Ronge  Pohled na vyvíjející se bouřku - autor: Lukáš Ronge  Pohled na vyvíjející se bouřku - autor: Lukáš Ronge  Hradba Cb - autor: Lukáš Ronge  Hradba Cb - autor: Lukáš Ronge  Aktivní buňka bouřky - autor: Lukáš Ronge

Video Vývoj a postup Cumulonimbu
Autor: Lukáš Ronge
Místo pořízení: Choustníkovo Hradiště
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 2,5 MB

Udělal jsem i pár fotek samotné bouře jak po příjezdu na místo, tak i  po cestě z Choustníkova Hradiště. Na pár buňkách jsme viděli pěkné pileusi a měli též perfektní výhled na již slábnoucí supercelu, která prošla Hradcem.

Pohled na procházející bouři - autor: Lukáš Ronge  Cumulonimbus - autor: Lukáš Ronge  Timelapsovaní Cbčka - autor: Lukáš Ronge  Kovadlina Cumulonimbu - autor: Lukáš Ronge  Pileus - autor: Lukáš Ronge  Pohled na odcházející bouřku - autor: Lukáš Ronge  Pileus - autor: Lukáš Ronge  Pileus - autor: Lukáš Ronge  Pohled na odcházející bouřku - autor: Lukáš Ronge

Video Vývoj a postup Cumulonimbu
Autor: Lukáš Ronge
Místo pořízení: Hradec Králové
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 6,6 MB

 

Video Radarový snímek z 23. 6. 2008, 13:30 SELČ, poloha křížku značí Hradec Králové
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 309 kB

Na místě jsme vydrželi zhruba 50 minut a poté, co bouře již přešla a nebyla zajímavá, zamířili jsme do Hradce Králové pro nějaké pití, protože jsme v autě žádné neměli. Zároveň jsme při průjezdu spatřili škody, které způsobila první z bouří. Viděli jsme zlámané větve, a velké množství listí na silnicích, což bylo nejspíše způsobeno nárazovitým větrem, který doprovázel onu bouři, což lze vidět i na grafu z  automatické stanice v Hradci Králové, kde je zaznamenán náraz větru přes 20 metrů za sekundu.

Škody v Hradci Králové - autor: Lukáš Ronge  Škody v Hradci Králové - autor: Lukáš Ronge

Video Graf z automatické stanice v Hradci Králové
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 43 kB

Poté jsme si to zamířili zpět k Trutnovu, avšak skončili jsme znovu na stejném místě u Choustníkova Hradiště, protože jsme viděli již v pořadí třetí bouřku, která šla téměř totožným směrem jako předchozí dvě. Čas ukazoval okolo 15:30. Znovu jsme začali timelapsovat a slyšeli jsme pár vzdálených hromů. Vývoj však již nebyl zajímavý, bouřka byla slabá a za 20 minut jsme již jeli domů do Trutnova.

Hradba Cb - autor: Lukáš Ronge

Video Vývoj a postup Cumulonimbu
Autor: Lukáš Ronge
Místo pořízení: Choustníkovo Hradiště
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 2,2 MB

 

Video Radarový snímek z 23. 6. 2008, 15:30 SELČ, poloha křížku značí Dvůr Králové nad Labem
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 317 kB

Domů jsme přijížděli velice spokojeni s našimi úlovky, ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká o dva dny později !


Pozorování – David Rýva:

Již v dopoledních hodinách vznikla radarově velmi zajímavě vyhlížející buňka v oblasti východně od Českého středohoří. Postupovala směrem k východu a rychle mohutněla. Vzhled radarového echa a počínající stáčení vpravo od původní trasy nasvědčovalo, že jde pravděpodobně o  supercelu. Z radaru se dalo usuzovat nejspíš na LP supercelu. Po asi hodině se mi bouře dostala na dohled, když procházela severně od Kolína, struktura svědčila o pravděpodobné LP supercele, ale nebyl jsem si na 100% jistý, základna nebyla nejlépe patrná vzhledem ke vzdálenosti pár desítek kilometrů. Zato pohled na celkovou strukturu bouře jsem měl nádherný, bouře měla na zadní straně výraznou konvektivní věž zkosenou silným střihem větru, ten mimo jiné vedl i k jejímu velmi rychlému postupu. Zanedlouho se mi odkryl i výhled na nádhernou dlouhou flanking line napojenou na ZJZ stranu bouře. Bouře při pohledu na radar držela stále stabilní relativně vysoké VIL, nebylo o čem pochybovat, zřejmě to byla vážně LP supercela, ale to se mi rychle začínala ztrácet mezi blízkými kumuly, jak si to šinula dál na Hradec.

Pravděpodobná LP supercela - autor: David Rýva  Pravděpodobná LP supercela - autor: David Rýva  Pravděpodobná LP supercela - autor: David Rýva


Timelapse – Martin Setvák:

Video Čelo srážek na slabší ranní bouřce.
Autor: Martin Setvák
Místo pořízení: Praha – Kačerov
Přístroj/rychlost: Ricoh GX100; zrychleno 120x
Formát/velikost: AVI 3,7 MB
Video Konvektivní bouře, putující severem Čech k východu, a vlnová oblačnost ve vyšších hladinách.
Autor: Martin Setvák
Místo pořízení: Praha – Kačerov
Přístroj/rychlost: Ricoh GX100; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 17,6 MB

Na závěr ještě radarová animace přechodu bouří a radarová sumace srážek, na které je krásně vidět postup těchto bouří:

Video Radarová animace přechodu bouří. 23. 6. 2008 08:30-15:00 UTC.
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 1,8 MB
Video Radarová sumace srážek s akumulací 6 hodin
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 218 kB

 


Zdroje:
ČHMÚ

Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=190 – související diskuze na fóru – 23. 6.
http://www.setvak.cz/timelapse/ – Stránky Martina Setváka o intervalovém snímání bouří