Zdá se, že první bouřky měsíce května si vybraly za svůj cíl i  Brandýsek. Dva dny po prvních letošních bouřkách u nás, pomineme-li Emmu, k nám od severovýchodu přišly další kupovité oblaky, které se v podobě bouřky opět projevily v  těsné blízkosti naší obce.

První náznaky zajímavé konvekce se objevily před půl sedmou. Má snaha o jejich zaznamenání byla asi velmi nudná a otravná, což mi dala najevo naše kočka Dáda :-).

Znuděná kočka :-) - autor: Jan Drahokoupil

Při pohledu na radar jsem se jen ujistil, že situace se bude nadále stupňovat. To bylo vidět i venku, a tak jsem nelenil a pořizoval jsem více fotek.

Cumulus congestus - autor: Jan Drahokoupil  Přechod z Cu con na Cb cal - autor: Jan Drahokoupil

Vývoj konvekce, který postupně přešel až do fáze bouřky, se mi podařilo zaznamenat opět pomocí metody timelapsu, která se teď dostává hodně do módy :-). Na zahrádce jsem instaloval fotoaparát na stativ, aktivoval jsem timelapse a nechal ho svému osudu. Byl jsem postavem před velké dilema – hokej nebo bouřka? Tou dobou už totiž probíhalo hokejové utkání MS s  Ruskem, které jsem si nechtěl nechat ujít. Obojí mám hodně rád a tak jsem nakonec pobíhal mezi televizí a foťákem a snažil se sledovat od každého aspoň něco. Mé pobíhání je tak pěkně vidět na výsledném videu, přestože jsem se snažil do záběru moc nelézt.

Vývoj cumulonimbu 4. 5. 2008
Autor: J. Drahokoupil
Interval: 5 s
Formát: MPG
Velikost: 9 MB

Během timelapsování jsem také dělal další fotky Canonem.

Předěl mezi bezsrážkovou a srážkovou oblastí - autor: Jan Drahokoupil  Tmavá základna slabé bouřky - autor: Jan Drahokoupil

Když se bouřka přiblížila, tak jsem věci sbalil, odnesl a dále jsem se už jen kochal pohledem na tmavou základnu oblačnosti. Viděl jsem i jeden nepříliš vzdálený CC blesk, který probil napříč snad celým mrakem. Následný hrom byl doslova kouzelný. Bral jsem to jako uvítání bouřkové sezóny roku 2008.

Na radarovém obrázku z 19:40 SELČ vidíme bouřku u Brandýska, která byla zároveň nejdominantnější oblačností nad republikou.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut ze 4. 5. 2008, 17:40 UTC
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 136 kB

 


Související odkazy:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ

http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat