V 16:30 UTC jsem na radaru zpozoroval v okolí Jičínska další, již 4. bouřkovou buňku toho dne. Nejevila se jako intenzivní, ani srážkově ani bleskově, ale už jsem ji tou dobu pozoroval na jihozápadním obzoru. Jak se blížila k Trutnovu, tak lehce nabírala na síle, ani ne tak na srážkách, ale v bleskové aktivitě určitě. Kamarád Honza Šolín vyrazil na nedaleký kopec, aby měl větší přehled o dění a možná vyfotil pár blesků. V 17:20 zvedám telefon od Honzy, který se mě ptá, jestli pozoruji stejný chobot trčící ze základny jako on. (Stejný úkaz pozoroval i Jan Fišera, viz. druhé foto.)

Tromba JZ od Trutnova - autor: Jan Šolín  Tromba JZ od Trutnova - autor: Jan Fišera

Jdu se podívat z okna na JZ obzor, ale nic nevidím, beru foťák a jdu alespoň na půdu, která je o něco výš. Ještě jednou v rychlosti zkontroluji JZ obzor, ale stejně jsem moc nízko. V 17:24 UTC se jdu podívat do druhého okna a s velkým překvapením jsem zpozoroval další chobot nedaleko, severně ode mě! Už od prvního momentu vzhled připomínal tornádo, pozoroval jsem i cyklonální rotaci. Okamžitě volám Honzovi, který mi moje pozorování potvrzuje, zároveň pořizuji množství různých snímků k případnému určení rotace, Honza se ale za nedlouho bohužel musel schovat do auta, protože bouřka byla již nepříjemně blízko a na kopci hrozilo nebezpečí úderu blesku. Já mezitím na opačné straně půdy pozoroval krásnou húlavu a srážkovou stěnu, která se na nás blížila. Udělal jsem pár fotek, a hned jsem šel zkontrolovat další vývoj chobotu.

Tornádo - autor: Lukáš Ronge  Tornádo - autor: Lukáš Ronge  Tornádo - autor: Lukáš Ronge  Tornádo vzdálené cca 400 metrů - autor: Jan Šolín  Tornádo vzdálené cca 400 metrů - autor: Jan Šolín

Ten měl již opravdu hrozivou strukturu a začal se pomalu zvedat ze země a trhat. O pár minut později se spustil poměrně prudký déšť hnaný větrem z húlavy. Hned po něm se vykreslila nádherná duha, též vyfotím pár fotek a jdu okamžitě zpracovat všechny fotky.

Popis meteorologické situace:
Synoptická situace toho dne neslibovala výrazné projevy silné konvekce. ČR byla v severozápadním chladném vlhkém proudění. Vyskytovaly se četné přeháňky a několik převážně slabších bouřek. A přesto bylo za takové situace pozorováno tornádo. Na druhé straně je třeba podotknout, že podobných případů známe z našeho území více, např. na Opavsku z roku 1985, tehdy se také vyskytovaly jen krátké nepříliš silné přeháňky, a přeci se na jedné z buněk vytvořilo tornádo. Z novějších případů jmenujme například tornádo z Napajedel z loňského srpna nebo letošní únorové z Heřmanic u Jaroměře.

Terénní průzkum:
Aby bylo možné tento jev klasifikovat jako tornádo, bylo potřeba najít prokazatelný kontakt se zemí, protože se však blížil večer, nechali jsme terénní průzkum na další den. Na průzkum jsme se vydali během odpoledních hodin a jako první jsme si zvolili pravděpodobné tornádo, které bylo k nám blíž. Hledání nám zabralo nějaký čas, protože jsme si vůbec nebyli jisti vzdáleností tornáda, pouze jeho směrem. Po několika desítkách minut hledání jsme nalezli místo s vyvrácenými stromy, které se nacházely přesně ve směru, ve kterém jsme tornádo pozorovali, a nalezené škody byly velice čerstvé. Na snímcích je půda sice mokrá, a mohlo by se zdát, že byla podmáčená už před přechodem tornáda, ale opak je pravdou, prudký liják přišel hned po přechodu tornáda, a poté slabě pršelo prakticky celou druhou polovinu následující noci a dopoledne. Naopak před přechodem tornáda pršelo jen velmi málo.

Škody způsobené tornádem - autor: Lukáš Ronge  Škody způsobené tornádem - autor: Lukáš Ronge  Škody způsobené tornádem - autor: Lukáš Ronge

Na jednom ze snímků se zdá, jako by kolem hlavního tornáda byly i savé víry, a také podle relativně malého rozsahu škod lze odhadovat, že stromy byly poškozeny právě tímto savým vírem (tečka na mapce). Hlavní chobot tornáda se pravděpodobně dotkl na louce (šipky naznačují, kterým směrem byla tráva polehlá), kde nemohl způsobit žádné škody.

Intenzita tornáda tedy byla nejnižší možná, stupeň F0.

Všechny fotky, videa atd. lze nalézt na adrese: http://meteo.humlak.cz/tornado_110707/

Pozorované jevy: cumulonimbus, blesk, praecipitatio, húlava, tornádo, tromba

Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
EUMETSAT – Evropská organizace pro meteorologické družice
https://tornada-cz.cz/pripady/trutnov-okr-trutnov:a3.htm – Tento případ vedený pod tornádovými stránkami