Byl slunečný letní den s teplotami okolo 30 °C ve stínu. Kolem 16. hodiny jsme já a moji kamarádi zpozorovali jižním směrem bouřkový oblak cumulonimbus, který začínal narůstat. Na čas jsme ho přestali pozorovat.

V 17 hodin mi Honza zavolal, abych se šel podívat na bouřku, která se tam vytvořila. Na dolním okraji bouřky se objevila tromba. Točila se tam asi 5 minut a zmizela, aniž by se dotkla země. Naštěstí ji Honza stačil vyfotit ještě v počátku.

O půl hodiny později jsme já a bratr pozorovali druhý vír, který se spouštěl ze stejné bouřky, jako předchozí, ale byl blíže. Také tento vír se nám podařilo zvěčnit, i když trval pouze poloviční dobu.

Za další půlhodinu se tato silná bouřka rozpadla, přičemž jsem nic neobvyklého nezpozoroval.

Hned po vyvolání obou filmů jsme naše snímky poslali do Českého hydrometeorologického ústavu. Jak vypadá tato událost zachycená na jejich stránkách, se přesvědčte na https://tornada-cz.cz/pripady/kladno-okraj:a153.htm. Krom našich dvou fotek tam najdete fotku stejného jevu z Prahy a popis odborníka.


První vír. foto: J. Drahokoupil

Druhý vír. foto: M. Sedlmajer

Druhý vír, výřez. foto: M. Sedlmajer


Mapka zobrazující přibližný směr pozorování výskytu tromb. Číslem 1 je označen Jan Drahokoupil a pozorování prvního víru. Číslem 2 je označeno pozorování druhého víru M. a R. Sedlmajery. Konec šipky neoznačuje místo výskytu víru, ale jen směr pozorování.

Související odkazy:

 

Aktuální případy a informace – tromby a tornáda v ČR (odkaz na ČHMÚ)
Tromba u Brandýska 23. 8. 2005 – náš novější případ tromby