D. Müllerová, J. Drahokoupil – Unhošť, okr. Kladno

Na tuto sobotu byla plánována studená fronta, aby se v nepříliš teplém počasí ještě řádněji ochladilo a úřad přebírající zmrzlíci dostáli svému označení. Dopolední pokus o srážky se v Brandýsku odbyl úhrnem něco málo přes 2 mm, což není sice žádné závratné množství, ale u nás se každá kapka počítá. Nicméně Aladin nám na odpoledne maloval ještě jakousi konvekci, a tak jsme raději zrušili návštěvu a drželi bojovou pohotovost.

A skutečně se nemýlil. Po několikátém pásu deště se začala na západě rýsovat jakási linie blikajících buněk, která kupodivu hned nezdechla a vydala se směrem zhruba k nám.

Nejprve si ji odbyli kolegové v Plzni (viz níže), kteří sice ten den neměli zrovna na bouřky příliš času, ale i tak alespoň něco stihli. Poté jsme přišli na řadu my, ale jelikož bouřky přeci jen nakonec zamířily trochu jižněji, popojeli jsme si k Unhošti.

K Unhošti jsme dorazili včas, a tak jsme mohli zatím sledovat vzlety z dráhy 24 na LKPR, které šly přímo přes naše hlavy. Jihozápad tmavl, vzlétajícím letadlům se tam do toho příliš nechtělo, a tak až na výjimky raději dělaly úhybné manévry.

B747 Chinese Airlines cargo po vzletu nořící se do mraku - autor: Dagmar Müllerová  A330 Sichuan po vzletu s kondenzací za křídly - autor: Dagmar Müllerová

Za chvíli se na čele toho jihozápadního tmava začala rýsovat jakási struktura, ač bylo patrné, že to hlavní půjde víc na jih. Bouřka byla elektricky poměrně dost aktivní, ale do té doby byla většina výbojů typu IC. Triggery cvakaly, ale nic kloudného se chytit nepodařilo.

Blížící se čelo bouře - autor: Dagmar Müllerová  Sníženina na rozhraní čela bouře a srážek - autor: Jan Drahokoupil

Panorama příchodu bouře - autor: Dagmar Müllerová

Dramatické čelo bouře se srážkami - autor: Jan Drahokoupil

Za chvíli se zvedl vítr. Unhošť zmizela v dešti, který za nedlouho přišel i k nám. Zalezli jsme do auta. Teprve poté se rozjela dobrá střelnice včetně CéGéček, které už ale přes kapky deroucí se do auta nešlo vyfotit ani se staženým okýnkem. Bouřka nad námi zesílila a hřmělo vesměs v kuse. Pořídili jsme akorát akustickou nahrávku, která je (kromě vystřižení projíždějícího auta) nezkrácená a jistě poslouží jako příjemný soundtrack na dlouhé zimní večery s bouřkovým absťákem ;-).

Radarová animace v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující přechod bouře kolem Unhošti vyznačené křížkem.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 2933.1 kB

Po bouřce jsme se ještě cestou domů stavili na chvíli u letiště na valu, abychom si vyfotili pár letadel přistávajících na mokrou dráhu a poté jsme zamířili k domovu. Brandýsek tato bouřka pouze nepatrně lízla a ve srážkoměru přiskočilo jen pár desetinek.


J. Džugan – Toužim, okr. Karlovy Vary

Až teprve 11. květnový den jsem se dočkal zahájení bouřkové sezóny. Sice nějaké ojedinělé výboje se vyskytly už v březnu, pak ovšem přišel duben s beznadějně suchým počasím, které veškeré naděje na bouřku pohřbilo.

Začalo pršet až v květnu a s frontami od západu též vzrostla šance na silnější bouřky. Dne 11. května se místní bouřky vytvářely v podmínkách CAPE v řádu několika stovek J/kg a střihu větru okolo 15m/s. Bouřkám možná pomohl k zesílení i ranní déšť a následný prohřev při protrhání oblačnosti. Buňky se začaly formovat v Bavorsku a bouřky rychle nabyly tvar linie, přičemž ta byla silnější ve své jižní části. Proto jsem se rozhodl vyjet z Toužimi alespoň na severní Plzeňsko. Při kontrole nového radaru jsem si povšiml náhlého zesílení jader jdoucích na Toužim, proto jsem se otočil a snažil urychleně najít nějaké místo pro pozorování, což se mi povedlo asi 2km jižně od města. Do příchodu bouřky však zbývalo jen pár minut. Za temným čelem linie, kde ještě nebyl rozvinutý shelf cloud se spouštělo k zemi srážkové pásmo s kroupami. Jeho čelo bylo ostře ohraničeno.

Příchod bouřky 01 - autor: Jan Džugan  Příchod bouřky 02 - autor: Jan Džugan

Příchod bouřky 03 - autor: Jan Džugan

Kroupy byly naštěstí malé, o velikosti 0,5cm v průměru. V okolí udeřilo několik blízkých blesků, po několika minutách však bylo po všem a bouřka odcházela dále na východ.

Po konci bouřky jsem ještě sjel ke Krašovu, kde dle radaru přešlo ještě silnější jádro, než u Toužimi. V lesích v jeho okolí utvořila silná vrstva krup.

V lese po přechodu krup 01 - autor: Jan Džugan  V lese po přechodu krup 02 - autor: Jan Džugan  V lese po přechodu krup 03 - autor: Jan Džugan

Zaujala mě též deštěm provlhčená krajina, což byl pohled, který po suchém dubnu ladil mým očím.

Krajina po dešti 01 - autor: Jan Džugan  Krajina po dešti 02 - autor: Jan Džugan  Krajina po dešti 04 - autor: Jan Džugan

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouří přes Západní Čechy. Křížek značí Toužim.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 4628.9 kB


L. Opalecký – Plzeň, Božkov

Cumulus před bouřkou - autor: Luboš Opalecký  Linie bouřek v dáli - autor: Luboš Opalecký

Bouře se shelf cloudem 01 - autor: Luboš Opalecký  Bouře se shelf cloudem 02 - autor: Luboš Opalecký

Bouře se shelf cloudem 03 - autor: Luboš Opalecký

Před příchodem bouře 01 - autor: Luboš Opalecký  Před příchodem bouře 02 - autor: Luboš Opalecký

Před příchodem bouře 03 - autor: Luboš Opalecký

Ulice po krupobití - autor: Luboš Opalecký  Vrstva krup na chodníků - autor: Luboš Opalecký  Následek krupobití - autor: Luboš Opalecký

Kroupy - autor: Luboš Opalecký


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1809 – Studená fronta 11.5.2019 – Diskuzní fórum A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps