Květen se pomalu blížil ke konci a u nás v Brandýsku patřil k těm nejméně bouřkovým v historii pozorování. A to zejména kvůli chladnějšímu počasí, které jakoby se snažilo vykompenzovat výrazně teplý a extrémně suchý duben. Ani mi to moc nevadilo. Těšila jsme se z četných srážek a z toho, že se příroda alespoň trochu vzpamatovává a i na konci května máme ještě zeleno. Ostatně i na bouřky je potřeba vláha ;-).
A tak nás jeden úterní večer vyhnala na naše oblíbené pole u Třebusic jakási blikající konvekce přicházející nezvykle od severu, a my se rozhodli pokusit alespoň o pár blesků. Ty to ovšem záhy zabalily, a tak jsem poslední výboj toho dne z celé ČR viděla periferně při vybalování výbavy. Ostatně na tomto místě to nebylo poprvé ani naposledy :-).

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřkové konvekce, na které se vyskytl shelf cloud. Křížek značí obec Třebusice, okr. Kladno.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 7366.8 kB

Brzy se ovšem ukázalo, že blesky nejsou to hlavní, co nám tento shluk buněk může nabídnout. I v přibývajícím šeru bylo vidět, že se na čele rýsuje jakási struktura. Bude tam shelf. Ačkoliv radar dával najevo, že tohle už neblikne, pořád jsme doufali, že se stane zázrak a s dalším snímkem naskočí nová buňka, která nám to svými výboji alespoň trochu nasvítí. Zázrak se nestal, a tak co nezařídil blesk, muselo dotáhnout vyšší ISO.
Tvořící se shelf - autor: Dagmar Müllerová

čelo bouře - severozápad - autor: Dagmar Müllerová  čelo bouře - sever - autor: Dagmar Müllerová  čelo bouře - severovýchod - autor: Dagmar Müllerová

Shelf je blízko - autor: Dagmar Müllerová

Panorama večerního shelf cloudu - autor: Jan Drahokoupil

Shelf dorazil v poměrně slušné kondici, tudíž se býval nemusel stydět a mohl dorazit i za světla. Přírodě ovšem neporučíme. Užili jsme si co bylo a ve velmi silném dešti jsme se vydali k domovu poněkud s obavami, jestli nás to tam náhodou nespláchne. Doma nás to ale nakonec trefilo pouze okrajem a napršelo jen něco málo přes 3 mm.


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps