D. Müllerová, J. Drahokoupil – Brandýsek; Slatina; Odolena Voda

Poměrně zajímavé počasí tohoto týdne měla ve středu v Čechách ukončit studená fronta a následně předat štafetu na Moravu. Tento fakt posiloval naději, že by čekání na bouřku nemuselo být marné, ale víme jak to chodí. Ostatně modely naznačovaly, že by bouřky měly naskakovat spíš až nad našimi hlavami a pak se vypravit na východ. Nemýlily se. Odpoledne cosi naskočilo přímo u nás u Brandýska, kde jsme začali na Rovinách a jelikož to zesilovalo tradičně až za námi, tak jsme se za tím vypravili na východ s přestávkou u obce Slatina, kde jsme měli od loňska vyhlídnutou pěknou cestu, kde nás ale bohužel přivítala nepěkná závora. Tam jsme si alespoň vyfotili dvojitou duhu u které jsem pak doma v počítači zjistila, že byla navíc i zdvojená.

Fotky z Rovin u Brandýska:

Tvořící se bouřka - autor: Dagmar Müllerová  Bouřka s pěknou strukturou - autor: Jan Drahokoupil

Fotky od Slatiny:

Čerstvý cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil

Dvojitá a zdvojená duha na zadní straně bouřky - autor: Dagmar Müllerová  Dvojitá a zdvojená duha na zadní straně bouřky - autor: Dagmar Müllerová

A jelikož se na zadní straně shluku bouřek objevovaly dost působivé vršky, vydali jsme se za nimi. Bohužel jsme se dostali do údolí, kde byl poměrně špatný výhled, a tak to musel zachránit Luboš Tuháček od Panenského Týnce.

 - autor: Luboš Tuháček  Mohutný CB nad Prahou - autor: Luboš Tuháček

Mohutný CB nad prahou - autor: Luboš Tuháček

My mezitím přejeli Kralupy a skončili až kdesi za dálnicí u Odolené Vody, kde jsme bouřky dojeli. Bohužel na zadní straně přirostly nové buňky, které na nás akorát lily kýbl, dokud nezdechly a jelikož už v tom nešlo nic vyfotit, tak jsme se s nepořízenou vrátili přes Velvary zpět. Po cestě jsme ještě vyfotili jeden vystrčený nasvícený vršek a rozpadající se kovadlinu s mammaty.

Rozpadající se kovadlina s drobnými mammaty - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace ČHMÚ v zoomu zobrazující postup a vývoj bouřek v odpoledních hodinách 12. 6. 2019. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 7605.9 kB

Doma nás ovšem ještě čekala malá záplata na nepříliš plodný dlouhý výjezd a to v podobě nečekaných izolovaných pofrontálních cébáků, které nám nad Prahou a nad Kralupami milostivě věnovaly pár blikanců.

Blikající cébák na Prahou I. - autor: Dagmar Müllerová

Blikající cébák na Prahou II. - autor: Dagmar Müllerová  Blikající cébák na Prahou IV. - autor: Dagmar Müllerová

Blikající cébák na Prahou III. - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace ČHMÚ v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující noční vývoj bouřek v okolí Prahy.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 4259.6 kB

 


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

http://galerie.bourky.com/albums/userpics/10099/N03_7029.JPG – Fotka Michala Janouška ze Slaného z toto dne