Ve dnech od 6. do 10. června jsme mohli pozorovat v širokém okolí Brandýska několik bouřek z tepla. Bouřkové počasí sice pokračovalo i v následujících dnech, ale to se již nacházela většina bouřek mimo náš dosah. Vzhledem k tomu, že jsme neočekávali žádné výrazné doprovodné projevy a cumulonimby se tvořily na dohled z našich domovů, prováděli některá naše pozorování jen z domova. Přesto jsme celkem třikrát vyrazili do blízkého okolí (na Rovina třeba 🙂 ) na kolech, ale jen s nejnutnější technikou. Během těchto dní jsme se pokoušeli také o timelapse, neboť situace tomu napomáhala tím, že Cbčka nikam moc nepospíchala.

6. 6. 2007

Honza: První bouřky se začaly tvořit krátce po poledni a postupovaly celkem netradičně od jihovýchodu. Na Moravě a dalších místech na východě Čech se projevovaly docela intenzivně a to přívalovým deštěm a místy i kroupami. K nám už naštěstí došly jako slabší a večer pomalu zanikly. Během odpoledne se nám díky slušné viditelnosti podařilo zaznamenat pomocí timelapsu pěkné Cbčko, které od nás bylo vzdáleno vzdušnou čarou cca 60 km a vyskytovalo se u Příbrami.

Vývoj Cumulonimbu, Brandýsek. 6. 6. 2007, 18:12 – 18:58 SELČ
Autor: Jan Drahokoupil
Interval: 5 s
Zrychlení: 100x
Formát: AVI
Velikost: 7,8 MB

Cumulonimbus vzdálený cca 60 km na jih od Brandýska - autor: Jan Drahokoupil

Mirek: Stejný oblak ve stejnou dobu jsem „timelapsoval“ i já z asi kilometr a půl vzdáleného místa. Zatímco první část vývoje jsem zachytil stejně jako Honza ze svojí zahrádky, tak asi deset minut před koncem Honzova snímání jsem se rozhodl zaměřit se na vývoj dílčí buňky, která vznikala vpravo pod kovadlinou (jak je vidět i na předchozím videu).

Vývoj buňky, Brandýsek. 6. 6. 2007, 18:48 – 19:14 SELČ
Autor: Mirek Sedlmajer
Interval: 10 s
Formát: MPG
Velikost: 2,6 MB

Zhruba o půl deváté jsme oba opět vyrazili – Honza na tradiční místo „Na rovinách“ a já opět poblíž bývalého pivovaru.

Honza: Když jsem dorazil na místo, tak se přede mnou rozprostírala rozsáhlá oblačnost přicházející přibližně od severovýchodu. Na jejím spodním okraji jsem mohl hned od začátku pozorovat tvořící se húlavu, která pomalu postupovala ke mně. Jal jsem se hned fotit a snažil se vytvořit snímky pro následné zpracování do panoramatické fotky. Také jsem bedlivě sledoval své okolí, protože jsem zde byl na kole a tak jsem si musel bedlivě hlídat ústupovou cestu k domovu. Kolem se tvořila spousta kupovité oblačnosti v podobě cumulů congestů – později přecházejících do cumulonimbů, z kterých se ke mně donášelo hřmění. Situace začínala být nepřehledná a tak jsem se rozhodl k postupnému ústupu. Cestou jsem se ještě zdržel v zatáčce na Brandýskem, kde jsem ještě chvíli pozoroval vyvýjející se situaci a především pak čerstvou bouřku přibližně na jihu – jakoby za Brandýskem. Pozoroval jsem dešťové srážky a několik blesků. Poté jsem se již definitivně rozhodl pro návrat domů, kde jsem se hned chystal k focení blesků té jižní bouřky, která ale mezitím zeslábla, takže z focení nakonec sešlo.

Panorama húlavy přicházející od východu - autor: Jan Drahokoupil  Vyvýjející se bouřka - autor: Jan Drahokoupil  Bouřka na jihu za Brandýskem - autor: Jan Drahokoupil

Mirek: V téměř stejné situaci jsem byl i já, jen o dva kilometry východněji. Taktéž jsem sledoval vyvíjející se húlavu, zároveň jsem se snažil jí zachytit intervalovým snímáním po pěti sekundách, avšak pohyb takovéhoto jevu je velmi rychlý a je takřka nemožné ho déle udržet v zorném poli fotoaparátu. Proto je nasnímané video přerušeno posuvem fotoaparátu. Také já jsem byl pouze na kole a proto i v potenciálním ohrožení a zhruba ve stejné chvíli jako Honza jsem se vydal na ústup do mého domova. V půli cesty mi naštěstí „kryje záda“ podjezd pod železniční tratí. Po dojetí domů jsem dopadl jako Honza – severní bouřka ustoupila příliš daleko a ta jižní zase naopak příliš zeslábla.

Panoráma húlavy - autor: Miroslav Sedlmajer

Postup húlavy, Brandýsek. 6. 6. 2007, 20:33 – 20:40 SELČ
Autor: Mirek Sedlmajer
Interval: 5 s
Formát: MPG
Velikost: 1,6 MB

7. 6. 2007

Tento den se situace opakovala a opět se k nám bouřky začaly v odpoledních hodinách přibližovat od východu. Bouřky se místně opět projevovaly přívalovými srážkami a i kroupami, ale jak je již zvykem, tak k nám došly opět velmi oslabené.

Proto jsme vyrazili fotit až na večer, kdy jsme trochu doufali, že by mohly být vidět nějaké blesky. Jeli jsme s Mirkem opět na kolech a skončili jsme tradičně „Na rovinách“. Odtud jsme pozorovali odcházející bouřku, jejíž jádro se v daný okamžik nacházelo již nad Děčínem, ale rozsáhlá kovadlina zasahovala až nad nás.

Panorama rozpadající se „dlouhé“ kovadliny - autor: Miroslav Sedlmajer  Detail pravé části kovadliny - autor: Jan Drahokoupil

Vzhledem k tomu, že bouřka již zanikala, tak jsme byli docela překvapeni, když se na té dlouhé kovadlině začaly objevovat oblaky mamma.

Oblaky mamma na roztáhlé kovadlině - autor: Jan Drahokoupil  Oblaky mamma na roztáhlé kovadlině - autor: Jan Drahokoupil

Mirek: oba s Honzou jsme si posteskli, že jsme neviděli mnoho materiálů zobrazujících vývoj mammatů, tak jsem nelenil a začal jejich vývoj snímat. Ruční snímání po pěti vteřinách je sice věru náročné, ale výsledek vcelku stojí za to. Nakonec posuďte sami…

Mirek provádí „ruční“ timelapse mammatů - autor: Jan Drahokoupil  Mirek provádí „ruční“ timelapse - autor: Jan Drahokoupil  Oblaky mamma ve vrcholné fázi - autor: Miroslav Sedlmajer

Vývoj mammatů, Brandýsek. 7. 6. 2007, 20:06 – 20:15 SELČ
Autor: Mirek Sedlmajer
Interval: 5 s
Formát: MPG
Velikost: 1,9 MB

Honza: Další den se u nás vyskytovala jen běžná kupovitá obačnost a několik slabých bouřek se objevilo 9. 6. v sobotu, přičemž nebyly ani moc fotogenické. Za zmínku snad stojí jen následující cumulus congestus pěkně osvětlený sluncem.

Cumulus congestus - autor: Jan Drahokoupil

V neděli 10. 6. se již od rána tvořila poměrně bohatá kupovitá oblačnost a cestou do práce kolem půl sedmé ranní jsem mohl již sledovat bouřku, která se vytvořila nad Kladnem.

Časně ranní kupovitá oblačnost - autor: Jan Drahokoupil

K večeru objevila další bouřková jádra na severovýchodě a to kolem 20:00 SELČ. Nejdříve jsem fotografoval jen z domova, ale kvůli špatnému výhledu jsem se opět vydal na kole na Rovina.

Zajímavý cumulonimbus v dáli - autor: Jan Drahokoupil  Druhá bouřka na východě schovaná za nízkou oblačností - autor: Jan Drahokoupil

Na stanovišti jsem mohl pozorovat dvě bouřkové buňky. Obě byly přibližně podobně elektricky aktivní, ale rozhodl jsem se sledovat jen jednu a pokoušel jsem se fotit blesky, které by byly vidět zároveň s celým cumulonimbem. Nakonec se mi to párkrát podařilo, ale výsledek není nic extra, protože se bouřka nacházela nějakých 60 km daleko.

CG blesk na vzdálené bouřce - autor: Jan Drahokoupil  3 sotva patrné blesky CG na vzdálené bouřce - autor: Jan Drahokoupil  Cb + letadlo + dva vzdálené blesky - autor: Jan Drahokoupil

Mirek: O něco dříve jsem se vracel z víkendu přes Prahu a cestou v tramvaji jsem na Letné uzřel kupovitá oblaka, která okamžitě připoutala mé oko. Neváhal jsem ani vteřinu a majíc ještě půl hodinu k dobru, jal jsem se fotit cumuly i cumulonimby. Něco z mých úlovků máte níže.

Vzdálené cumuly a pouštěč draků - autor: Miroslav Sedlmajer  Kupy nad ministerstvem - autor: Miroslav Sedlmajer  Panorama oblohy nad Letnou - autor: Miroslav Sedlmajer

Pozorované jevy: cumulonimbus, cumulus, altocumulus, blesk, praecipitatio, mamma, húlava


Související odkazy:

Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR