Dny bez výjezdů za pozorováním bouřek nám na Brandýsku zpříjemnily dvě vydatné duhy a přeháňky s nimi spojené, a tak jsme ani ve čtvrtek a v  sobotu nespustili oči z oblohy.

Mirek: Ve čtvrtek 14. června se nám v Brandýsku po delší odmlce poštěstilo vidět pěkně vybarvenou duhu. V podvečer se přes Brandýsek přehnala nepříliš srážkově vydatná přeháňka, která neupoutala pozornost ani tak množstvím spadlé vody, jako tím, že vůbec zapršelo. Z  dáli několikrát slabě zahřmělo a potom, co oblačnost odešla severně od Prahy, na mě vykoukl zpoza nižších vrstev vzdálený cumulonimbus. Krom něho se na nás shora díval i jeho blíže položený bratříček. Ale nebylo to jediné, co mě upoutalo. Východně od naší obce se vybarvila vcelku pěkná duha, což neuniklo ani Honzově pozornosti. Ten se však krom zvěčňování duhy jal sekvenčně snímat i jižnější (vzdálenější) cumulonimbus.

Duha se slabým náznakem inverzní duhy - autor: Miroslav Sedlmajer  Dva cumulonimby - autor: Miroslav Sedlmajer  Panorama dvou cumulonimbů jižně od Brandýska - autor: Jan Drahokoupil

Mirek: Když jsem se ve čtvrtek rozplýval nad povedenou duhou, ještě jsem neměl ani tušení, co nás čeká za divadlo v sobotu takřka ve stejný čas. Celému výjevu opět předcházela přeháňka, tentokrát však výrazně intenzivnější, navíc doprovázená většími nárazy větru. Dosti výrazné změny teploty a další ukazatele dokumentuje výstup z naší meteostanice v podobě dvou grafů. Na duhu jsme opět s Honzou zareagovali oba, níže můžete porovnat naše snímky.

Honza: Ještě bych se tu zmínil o té přeháňce, která předcházela té duhové „show“. Rychle přicházející hradbu cumulonimbů jsem jel na kole pozorovat na protější stranu údolí na vyvýšené místo u  Cvrčovic. Na místě jsem se zdržel asi jen 15 minut, během kterých jsem zhotovil několik fotek. Pak následoval velmi rychlý odjezd na kole směr domov. To jsem již jel za nárazovitého větru pod húlavou a domů jsem dorazil akorát s nastupujícím deštěm. Naštěstí se to všechno obešlo již bez elektrické aktivity, protože jinak bych se asi bál ;-).

Čelo přicházející hradby cumulonimbů - autor: Jan Drahokoupil  Panorama nádherné dvojité duhy - autor: Jan Drahokoupil  Velmi výrazná a silná duha - autor: Jan Drahokoupil  Panorama mohutné duhy - autor: Miroslav Sedlmajer  Duha pomalu mizí ve srážkách... - autor: Miroslav Sedlmajer  ... a za chvíli zmizí úplně - autor: Miroslav Sedlmajer

   

Mirek: Kromě fotografií mám k dispozici i další záznam – z  webkamerky, která vysílala celé duhové představení na internet a zároveň ukládala snímky co 15 sekund na disk. Na internetu tato masivní duha neunikla ani Lukášovi Rongemu, který si snímky „pro jistotu“ uložil:-) Z obrázků jsem sestavil video, na kterém můžete sledovat postupný „odchod“ duhy vlivem srážek.

Masivní duha, Brandýsek. 16. 6. 2007, 18:50 – 19:24 SELČ
Autor: Mirek Sedlmajer
Interval: 15 s
Formát: MPG
Velikost: 2,8 MB
Pozorované jevy: cumulonimbus, altocumulus, duha, praecipitatio