Významná kupovitá oblačnost se 16. 7. 2005 začala vyvíjet až ve večerních hodinách. Nejprve přešla přes naší obec slabá bouřka, která byla později následována intenzivní dešťovou přeháňkou.

Na následujících třech fotkách je znázorněna ona slabá bouřka v různých fázích vývoje. Na třetí fotce je zachycen oblak pileus. Za zhoršenou kvalitu této fotky se omlouváme. Bylo nutné použít digitální zoom.

   

Poté se od severozápadu blížila další přeháňka. Její postup je znázorněn na následujících fotografiích, přičemž třetí fotka je pořízena již od Stehelčevse. Na první fotce si můžeme všimnout jednoho velkého a jednoho menšího oblaku altocumulus lenticularis.

     

To jsme se již přesunuli na „rovina“ nad Brandýsek, kde jsme přečkali pár minut v autě, než se déšť přežene. Zvolené místo bylo naprosto ideální. Když přestalo pršet, naskytl se nám nádherný výhled na cumulus congestus, který ještě před chvílí působil přívalové srážky. Byli jsme na jeho západní straně a mohli jsme pozorovat silné vzestupné proudy.

               

Další kupovitá oblačnost se vyvýjela severozápadně až severně od nás, ale již nebyla tak intenzivní.

 

Z našeho místa „na rovinách“ jsme pozorovali i další zajímavý jev.