Toho dne přicházely do Česka bouřky od severovýchodu. ČHMÚ vydal varování před přívalovými dešti. Už od časného odpoledne jsme průběžně pozorovali vývoj oblačnosti. První bouřka viditelná od naší obce se pohybovala jižně od nás.

Další kupovitá oblačnost se zformovala severovýchodně od obce a postupovala na nás. Rozhodli jsme se pro okamžitý výjezd na lepší pozorovací místo. Pořídíli jsme ještě dvě fotografie a vyrazili na „rovina“ nad Brandýsek. Zde jsme pořídili předposlední tři z následujících fotek. S ohledem na vyvíjející se situaci jsme se přesunuli zpět na výchozí stanoviště na „hořejším“ Brandýsku. Obloha už vypadala dost strašidelně, což dokumentuje poslední fotka. Elektrická aktivita byla slabá.

         

Po hodině přišla další bouřka, kterou předcházela ještě strašidelnější húlava. Celkový pohled a jeden zajímavý detail nabízejí následující obrázky.

 

Na dalších třech fotkách můžeme vidět húlavu s podivně roztrhanými okraji, které by mohl nezkušený pozorovatel snadno považovat za tromby. Naopak zkušenější pozorovatel by si je tam přál vidět 🙂 Tímto tématem se podrobněji zabývá Jan Drahokoupil v článku Tromby ano či ne?

   

Třešničkou na dortu je náš první vyfocený blesk!


Související odkazy:

Tromby ano či ne? – článek o tom, s čím si můžeme tromby snadno splést