Ten den se nad Českou republikou rozprostírala oblast nižšího tlaku vzduchu se středem na Polskem a postupujícím k východu. Naše území v  odpoledních hodinách zasáhla okluzní fronta přicházející z Německa. Pohybovala se od severozápadu a její postup přes Čechy byl velice rychlý. Fronta se projevovala výrazným snížením viditelnosti způsobeným hustým sněžením a zesíleným větrem. Na jejím čele se dala pozorovat dokonce i húlava (viděno Janem Drahokoupilem u letiště Ruzyně v 15:50 SEČ a poté i Davidem Rývou v Kolíně).

Miroslav Sedlmajer pozoroval příchod fronty z Brandýska. Zhruba v 15 hodin SEČ již byla na obzoru patrná fronta v podobě hradby Cb. Během dalších necelých 40 minut se fronta přiblížila, což mělo za následek poměrně prudký vítr a během několika minut se od SZ přihnala stěna sněhových srážek. Vánice trvala téměř deset minut, během té doby napadla slabá několikacentimetrová vrstva mokrého sněhu. Fronta dále postupovala do českého vnitrozemí JV směrem. Průběh, jak byl zachycený z  Brandýska, ukazují následující snímky.

     

Takto pozoroval příchod fronty David Rýva v Kolíně: těsně po páté hodině dorazila přeháňková fronta i do Kolína, protože se na ní vyskytovali i bouřky, čekal jsem, co se tedy bude dít u nás. Ještě před frontou napadlo něco málo sněhu z osamoceného Cb, následovalo krátké, rychlé vyjasnění, ale pohled na SZ napovídal že opravdu jen přechodné. Velice rychle se opět zatáhlo a výrazně setmělo, na čele postupující hradby Cb byla poměrně výrazná húlava, bohužel na focení to mělo dost malý kontrast a bylo i málo světla. Po tom, co hůlava přešla přes nás, všiml jsem si proti světlé obloze v dálce, že její dolní okraj je pěkně roztřepen a některé z oblačných cárů i trochu rotují. Bohužel pár vteřin na to se spustila taková sněhová bouře, že nebylo vidět nic než bílo, dohlednost klesla pod 50 m. Vše trvalo tak čtvrt hodiny, nakonec u nás tedy žádná bouřka nebyla, jen napadly asi 2 cm mokrého sněhu. Tak snad příště.

Za zmínku jistě stojí, že tato fronta se kromě sněžení a silného větru projevovala také elektricky – mezi 12. a 13. hodinou SEČ se blýskalo v Sasku SZ od naší hranice a odpoledne v 15:30 SEČ došlo k  několika výbojům i v ČR – konkrétně na Litoměřicku.

Následující radarový snímek zobrazuje situaci v České republice v  15:30 SEČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímky byly převzaty z  radarového oddělení ČHMÚ.

Následující obrázek z detekce blesků zobrazuje situaci v České republice v 15:30 SEČ. V tuto dobu se blýskalo na Litoměřicku. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímky byly převzaty z radarového oddělení ČHMÚ.


Související odkazy:

Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělění radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat