Text: Dáša

Pondělí 8. 9. nás celkem překvapilo. Zatímco Honza a spol. sklízeli o víkendu za Prahou jedny z posledních úlovků letošní bouřkové úrody, já kvůli práci zůstávala v Praze, kde mi vše úspěšně utíkalo a s rozmrzelostí jsem letošní bouřkovou sezónu již odpískala. Pondělní přechod studené fronty a 50% Estofexu, mě tedy nechávalo zprvu celkem chladnou a ani mi moc nevadilo, že máme s Honzou odpoledne v Kladně nějaké vyřizování. Přesto jsem nakonec byla ráda, že jsem si našla po práci čas se stavit doma alespoň pro odlehčenou plnou polní, co kdyby náhodou…

Poté, co jsme v Kladně vše vyřídili a vyšli ven, přivítala nás rána jako z děla, takže jsme okamžitě zapluli do auta a vyrazili mimo město, kde bude lepší výhled. A celkem jsme zírali. S prvními hromy jsme očekávala beztvarou šeď, kterou občas protne blesk, ale nad námi visela poměrně nízká tmavá základna a od SZ se blížilo něco, co vypadalo jako wall cloud.

Radarová a blesková situace v zoomu se středem v Kladně v 17:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 220.5 kB

Vyrazili jsme směrem k Brandýsku, neboť jsme se ocitli téměř v obklíčení a pro tuto chvíli to byl jediný možný směr, kde ještě nebyly srážky. Navíc za námi naskočily bílé pixely značící pravděpodobnost krup, a tudíž nebylo radno se víc zdržovat. Nakonec jsme zastavili na kopci mezi Brandýskem a Stehelčevsí, kde jsme konečně mohli na poslední chvíli zastavit. Pohled to byl opravdu nádherný a připomněl mi „divnou bouřku“ z 19. 5. 2014. Celé léto, kdy bouřilo spíš ve stylu monzunových blikaček utopených v dešťové cloně, mi něco takového chybělo. Ovšem stejně jako ta podezřelá květnová bouřka, ani tato nebyla s největší pravděpodobností supercelou, neboť střih ten den nebyl moc vysoký. Bohužel nebylo moc času rozkládat stativ a nastavit triggera. Ač jsme viděli dost krásných blesků, které by v kombinaci se strukturou mohly kandidovat na „kalendářovky“, stačili jsme udělat pár rychlých cvaků a už na nás pomalu padala obloha.

Bouře nad Brandýskem - autor: Jan Drahokoupil  Útvar připomínající wall cloud - autor: Dagmar Müllerová  Přecházející čelo bouře - autor: Dagmar Müllerová  Blížící se shelf cloud - autor: Dagmar Müllerová

Panorama blížícího se shelfu - autor: Dagmar Müllerová

Vzhledem k hrozbě krupobití jsme se raději stáhli na nedalekou benzínku. Opatrně jsem se ještě vyplížila z přístřešku, abych mohla zdokumentovat přecházející čelo přes naší pozici, ale neměla jsem příliš dobrý výhled a kvůli blízkým úderům jsem se nechtěla moc přibližovat k místním sloupům osvětlení. Bylo to celkem rozumné, neboť krátce na to, co jsem se vrátila do auta – záblesk a zároveň rána. Nejspíš to některý z nich skutečně schytal.

Radarový zoom s detekcí blesků CELDN mezi 17:00 až 18:00 SELČ zobrazující přechod bouře přes Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2947.8 kB

Chvíli jsme počkali, a když už bylo patrno, že se kroupy nejspíš konat nebudou, vrátili jsme se zpět na kopec ke Stehelčevsi, kde jsme doufali alespoň v možnost focení blesků na zadní straně bouřky. Případně by se mohla objevit i duha. Bohužel bouřka měla dlouhý „dešťový ocas“ a tak se blesky příliš vzdálily dřív, než přestalo pršet. Nakonec jsme se přesunuli ještě k Okoři. Kdyby došlo na duhu, mohli bychom ji mít pěkně v kompozici s hradem, ale nakonec jsme se museli spokojit jen s jejím fragmentem. V dáli nás zaujal stoupající kouř, který byl způsoben požárem stohu u Velkých Přílep, do jaké míry měl souvislost s právě přešlou bouřkou mi není známo.

Fragment duhy na odcházející bouřce + kouř z požáru stohu u Velkých Přílep - autor: Dagmar Müllerová

Pro nás to pro tu chvíli již skončilo, naskakující konvekce u Plzně se přibližovala velmi pomalu a navíc bez výbojů a tak jsme výjezd ukončili.

Vzhledem k tomu, že jsme se této bouřce mohli věnovat až na poslední chvíli, očekávala jsem, že Tomáš Chlíbec to třeba u Horoměřic chytil lépe a případně i s blesky. Ovšem Tomáš se nacházel mimo své obvyklé stanoviště, ale jiná bouřka ho zastihla jižně od Prahy u Dobříše, kde vyfotil poměrně pěkný shelf.

Čelo bouřky proti zapadajícímu slunci - autor: Tomáš Chlíbec

Blesk zachycený při focení panoramatu - autor: Tomáš Chlíbec  Jeden chudinka z bouřky nad prahou - autor: Tomáš Chlíbec

Další várka od Plzně dorazila až za tmy a kupodivu to nad Prahou ožilo. Ovšem jen ve formě záblesků v dešti a tak nás už příliš nemuselo mrzet, že na vše koukáme jen z pohodlí domova. Podstatně lépe to v tu chvíli vypadalo u Trutnova, kde se o sklizení zdejší nadílky postaral Lukáš Ronge.

CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge

CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge

Radarová a blesková situace v zoomu se středem v Trutnově ve 21:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 243.8 kB

Letošní sezóna zdárně začala, bídně pokračovala a rozhodla se skončit opět famózně rekordním počtem bouřek za září. Tato bouřka by byla jistě velmi důstojnou tečkou, ale byla skutečně poslední :-)?


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1492 – Bouřky 8. 9. 2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav