6. června brzy ráno jsme měli možnost sledovat vzácný úkaz… přechod druhé planety sluneční soustavy – Venuše přes sluneční disk. Na Českou republiku zbyly poslední dvě hodiny z cca sedmihodinového úkazu, který bylo možné pozorovat téměř po celém světě. Měli jsme štěstí v tom, že se v našich zeměpisných šířkách odehrával úkaz během východu Slunce, takže jsme mohli pozorovat další zajímavé jevy, kdy byl sluneční kotouč deformován odlišnými vrstvami vzduchu v zemské atmosféře.

Jan Drahokoupil – Třebusice, okr. Kladno

Počasí nám přálo. Přes noc na 6. června přešla přes naše území okluzní fronta a „nová“ oblačnost na západě byla v ranních hodinách ještě dost daleko na to, abychom měli nerušený výhled k východu snad až na pár cirrů od pozůstatků kondenzačních stop. Nutno však podotknout, že na červen bylo ráno zatraceně chladno. Teploměr v autě ukazoval nepříjemných 2,5 °C, což na dvouhodinové postávání venku není úplně ideální.

Nicméně to stálo za to včetně brzkého ranního vstávání… už ve 4 ráno. Jako člověk, který většinou vstává do práce ráno kolem 6. hodiny, jsem byl překvapen množstvím světla hodinu před východem Slunce. Cestou na pozorovací stanoviště nad obcí Třebusice jsem si povšiml lokálních radiačních mlh nad poli a údolími a po dojetí na místo jsem zaregistroval i Měsíc, kterak se také chystal „sledovat“ onu podívanou ze své pozice na západě.

Měsíc - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Hora Říp při východu Slunce - autor: Jan Drahokoupil

Jen co jsem si rozložil stativ a připravil foťák, Slunce začalo vycházet. Rychle jsem pořídil pár fotek ještě bez filtru, dokud to šlo.

Teleobjektiv se solární clonou - autor: Jan Drahokoupil  Pozorovací stanoviště - autor: Jan Drahokoupil 

 - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Východ Slunce a první pohled na Venuši - autor: Jan Drahokoupil

Různě zvrstvená atmosféra - autor: Jan Drahokoupil

Hned jak byla půlka slunečního kotouče nad horizontem, objevila se Venuše. Vlivem rozdílných vrstev vzduchu v atmosféře v ten moment docházelo k pěkné deformaci jak Slunce, tak i samotné Venuše, která se chvilkami jakoby rozpůlila, aby byla za okamžik zase „celá“. Jak však Slunce postoupilo výše nad obzor, tyto pěkné jevy ustaly. Byly ovšem vystřídány vrstvami mraků, které v podobě cirrů občas přecházely před Sluncem a dodávaly celému úkazu na zajímavosti.

 - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil

 - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Třetí dotyk - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil

Je třeba říct, že se celé pozorování nadmíru povedlo… zaplať Pánbůh, však už to nikdy neuvidíme…


Lukáš Ronge – Trutnov

Delší dobu jsem se rozmýšlel, jestli si tento úkaz nechat ujít a nebo ne. Sice jsem viděl přechod Venuše přes Slunce v roce 2004, ale nijak jsem ho nefotil, tak jsem se nakonec rozhodl, že si přivstanu a půjdu to, pokud bude dobré počasí, nafotit.

Budík jsem si nastavil na 4. hodinu ranní, vstávání nebylo nejpříjemnější, ale když jsem viděl, že je úplně jasná obloha, začal jsem se urychleně strojit, vzal připravenou fotovýbavu, seběhnul dolu k autu a jel na předem vytipované místo nad Trutnov, kde je pěkný výhled na východ Slunce.

Slunce vyšlo přesně na čas :-). Nejdřív jsem udělal pár fotek bez filtru a potom, když ještě slunce bylo půlkou schované za stromy, tak jsem fotil přes filtr. Podívaná to byla opět parádní. Jak se Slunce zdvihalo nad obzor, pokračoval jsem ve focení a zkoušel ještě různé další experimenty s filtry a expozicemi. Druhým foťákem jsem fotil převážně celkový pohled na okolí. Pozorování jsem ukončil v 5:40 a vyrazil zpět domů zkusit ještě naspat alespoň hodinku, což se nakonec ne uplně povedlo no a po 8. hodině jsem odcházel trochu ospalý do práce.

Měsíc - autor: Lukáš Ronge  Čekání na východ Slunce - autor: Lukáš Ronge  První paprsky - autor: Lukáš Ronge  Východ Slunce - autor: Lukáš Ronge

Fotovýbava - autor: Lukáš Ronge  Východ Slunce - autor: Lukáš Ronge  Východ Slunce - autor: Lukáš Ronge

Slunce s venuší - autor: Lukáš Ronge  Transit Venuše - autor: Lukáš Ronge  Slunce s Venuší - autor: Lukáš Ronge  Projekce přes dalekohled - autor: Lukáš Ronge


Lukáš Větříšek – Prostějov

Na tento vzácný úkaz jsem se připravoval už několik dní dopředu. Protože jsem přechod Venuše přes sluneční disk v roce 2004 neviděl, 6. června byla jedinečná a poslední příležitost, jak si tento vzácný úkaz užít.

Mé pozorovací stanoviště bylo v 7. patře panelákového domu a to z toho důvodu, že je to velmi dobré místo, kde je přímý výhled na východ slunce. Před samotným začátkem úkazu jsem si připravil všechny důležité věci na pozorování a to můj nový fotoaparát (Canon EOS 550D), svářečská skla, pozorovací brýle a také něco k jídlu :-). Nutno podotknout, že obloha byla přímo ideální pro úkaz, protože byla zcela jasná. V Prostějově vše začalo krátce před čtvrtou hodinou ranní. Samotný východ Slunce byl velmi pěkný, ale ta malá „tečka“ na slunci mě zcela uchvátila. Chvíli jsem si vychutnával úkaz, který již v životě nezahlédnu, ale po chvilce jsem se dal na focení přechodu. Nejprve jsem zkoušel fotit s novým Canonem, ale protože ho mám jen chvíli, fotky nedopadly dle mých představ. Proto jsem vytáhl můj starý kompakt, který tak částečně posloužil. Focení bylo provázeno velmi improvizačními pokusy, ale myslím, že některé fotky nejsou špatné.

 - autor: Lukáš Větříšek  Přechod Venuše přes Slunce - autor: Lukáš Větříšek


Martin Popek – Nýdek

Venušin Pás před východem Slunce - autor: Martin Popek  Přechod Venuše přes Slunce - autor: Martin Popek  Slunce přes H-alfa filtr - autor: Martin Popek  Slunce přes H-alfa filtr - autor: Martin Popek  Venuše před třetím kontaktem - autor: Martin Popek  Venuše ve tvaru kapky - autor: Martin Popek


Související odkazy:

http://500px.com/Drahos82/stories/40120/venus-transit – Krátký příběh v angličtině doplněný o stejné fotky ve světové fotogalerii

Na tento vzácný úkaz jsem se připravoval u několika dní dopředu. Protože jsem přechod Venuše přes sluneční disk v roce 2004 neviděl, 6. června byla jedinečná a poslední příležitost, jak si tento vzácný úkaz užít.

Mé pozorovací stanoviště bylo v 7 patře panelákového domu a to z toho důvodu, že je to velmi dobré místo, kde je přímý výhled na východ slunce. Před samotným začátkem úkazu jsem si připravil všechny důležité věci na pozorování a to můj nový fotoaparát (Canon EOS 550D), svářečská skla, pozorovací brýle a také něco k jídlu J. Nutno podotknout, že obloha byla přímo ideální pro úkaz, protože byla zcela jasná obloha. V Prostějově vše začalo krátce před čtvrtou hodinou ranní. Samotný východ slunce byl velmi pěkný, ale ta malá „tečka“ na slunci mě zcela uchvátila. Chvíli jsem si vychutnával úkaz, který již v životě nezahlídnu, ale po chvilce jsem se dal na focení přechodu. Nejprve jsem zkoušel fotit s novým Canonem, ale protože ho mám jen chvíli, fotky nedopadly dle mých představ. Proto jsem vytáhl můj starý kompakt, který částečně posloužil. Focení bylo provázeno velmi improvizačními pokusy, ale myslím, že některé fotky nejsou  špatné.