Možnost silných bouřek s krupobitími
— SITUACE —

Přes střední Evropu bude směrem z Polska dále k jihozápadu postupovat výšková tlaková níže, projevující se v přízemním tlakovém poli pouze brázdou. S ní bude rovněž spojená s oblastí PVA. Pod její jihovýchodní částí se již v době psaní této předpovědi udržují konvektivní srážky z předchozího dne.

— PŘEDPOVĚĎ S Morava, SZ Slovenska —

Zde je určitá pravděpodobnost výskytu silnějších bouřek, ojediněle s kroupami, popř. silnějšími nárazy větru.
Aktuální sondáže ukazují poměrně suchou vrstvu vzduchu jak při zemi, tak ve výšce, jen cca kolem 700hPa je vrstva vlhkého vzduchu. Model GFS předpokládá během dne v rámci postupu níže hodnoty směšovacího poměru ve spodním kilometru asi kolem 6-7g/kg, zdrojem vlhkosti pro sever Moravy také mohly být konvektivní srážky v nočních a ranních hodinách. Model GFS poukazuje spíš na slabou labilizaci ovzduší, asi jen do 500J/kg. Ve spojení s dynamickou podporou v rámci níže a střihem větru, který ve spodních 6 kilometrech může dosahovat až 15m/s je možné uvažovat s tvorbou multicelárních bouřek, v jejichž rámci by se mohla vyskytovat krupobití, ojediněle také silnější nárazy větru. Četnost těchto projevů je otazná, proto zatím nevydáváme pro tuto oblast stupeň 1. Možnost updatu na tento stupeň zde stále je.

— PŘEDPOVĚĎ zbytek území —

Zde rovněž očekáváme bouřky, nicméně podmínky na výraznější projevy by již měly být slabší. Přesto ani zde není ojedinělé slabé krupobití vyloučeno.
Bouřky by měly vznikat již v průběhu dopoledních hodit, a mohou se díky dynamické podpoře udržovat až do pozdně večerních hodin.