Silné bouřky na JV Moravy a JZ Slovenska
— SITUACE —

Střední Evreopu bude od severu stále ovlivňovat výšková brázda na jejímž čele se bude vlnit frontální rozhraní. Z ni se na severozapade zacne vydelovat dalsi vyskova cyklona, ktera bude v prubehu dne dale postupovat smerem k jihozapadu. Mezi temito dvema utvary se pak zacne tvorit vybezek vyssiho tlaku. vsechny tyto procesy povedou k deformaci frontalniho rozhrani a jeho postupneho odsouvani smerem k severu. Od jihu az jihozapadu se pak bude zejmena nad uzemi Slovenska a jihovýchodě CR nasouvat teplá a dosti vlhka vzduchova hmota s hodnotami směšovacího poměru ve spodních 500m mezi 10-12g/Kg. V ramci denniho prohrivani spodnich vrstev vzduchu modely predpokladaji mirnou labilizaci ovzduší.

— PŘEDPOVĚĎ JV Morava,JZ SR —

Situace bude podobně jako v předchozím případě silně závislá na poloze frontálního rozhraní. Teploty by měly vystoupat na jihozápadě Slovenska až ke 24°C při rosném bodu až k 18°C. Model GFS předpokládá hodnoty CAPE až přes 1500J/Kg v poměrně velké oblasti. Vzhledem k odsouvání frontálního rozhraní, na němž se vyskytoval výrazný střih větru se bude porjevovat slábnutí tohoto parametru na uvažovaném území horší překryv mezi střihem a labilitou. Zejména v severní části tohoto území však stále můžeme počítat se střihem vetru DLS (spodních 6km) přes 15m/s a ve spodních 3 kilometrech přes 10m/s. Přitom běh z 12Z výrazně stáhl tyto hodnoty oproti běhu z 6Z. Zejména v severních částech oblasti označené stupněm 1 je tedy možná dobrá organizace bouřek, do multicell line storms, vyloučena není ani ojedinělá supercela. Dále k jihu se však organizace bouřek bude spíše zhoršovat, počítáme především s tvorbou multicell clusterů.

Mezi nejnebezpečnější projevy vzhledem k silné labilitě a možnosti poměrně dobré organizace bouřek by měly patřit zejména kroupy. Opět předpokládáme ojediněle až místy vznik krup s průměrem přes 2cm. Rovněž počítáme s možností silných nárazů větru přes 20m/s, zejména v rámci lépe organizovaných bouřek. Směrem k jihu by však mohly mezi nebezpečnými projevy získávat silnější pozici silné srážky (až přes 30mm/hod.) zejména vzhledem k slábnoucímu střihu větru, výrazné labilitě a vlhkosti

Bouřky by měly začít v průběhu dopoledních hodin, zejména v rámci hor. V průběhu dne při dostatečné labilizaci začnou bouřky vyskytovat i mimo ně, přitom jejich postup by měl být přibližně od západu až jihozápadu.

— PŘEDPOVĚĎ zbytek území —

Míra labilizace by zde měla být slabší, avšak zejména na severu zaznačeného území býde výraznější střih větru. Proto zejména v jižních částech takto zaznačené oblasti seo jediněle může vyskytnout bouřka s krupobitím nebo nárazy větru nad 20m/s.