silný vítr, nízké teploty, sněžení— SITUACE —

V průběhu dne začne naše území od západu ovlivňovat okludující se frontální systém spojený s hlubokou tlakovou níží nad Skandinávií.

— PŘEDPOVĚĎ Čechy a Moravy + Vysočina —

Očekáváme silný vítr spojený se sněžením a nízkými teplotami. Frontální systém (nebo spíš už okludovaná fronta) by měl začít tuto oblast ovlivńovat v průběhu večerních hodin. Toto bude provázet postupné zesilování větru a sněžení. Předpokládáme, že by mohlo napadnout až kolem 10cm nového sněhu. Na návětří hor mohou být úhrny vyšší. Rychlost větru v nárazech by mohla přesahovat 25m/s. Ojediněle, zejména na exponovaných vrcholech je třeba počítat s nárazy až přes 30m/s.( Nejvýraznější vítr předpokládáme na hřebenech Jeseníků.) V kombinaci sněžení a silného větru počítáme s tvorbou sněhových jazyků a závějí.
. Nízké teploty, které by mohly klesat pod -10° v kombinaci se silným větrem budou příčinou velmi nízké pocitové teploty ,(teploty, kterou pociťuje člověk, při určité teplotě vzduchu v kombinaci s určitou rychlostí větru) která bude padat až pod -20 – ojediněle -30°C. Proto pro tuto oblast vydáváme stupeň 2. V nížinách však bude limitujícím faktorem rychlosti větru v nárazech silně stabilní zvrstvení ovzduší.

— PŘEDPOVĚĎ zbytek ČR + SR —

Sem by měl forntální systém dorazit v průběhu pozdně nočních ne-li až ranních hodin tj ke konci platnosti této předpovědi. Intenzita projevů by v této době měla být slabší než v ČR. Rychlost větru v nárazech by zejména na horách mohla dosahovat 20-25m/s, sněžení by však zatím mělo být slabší.
Rovněž očekáváme, že se zde budou delší dobu udržovat teploty pod -15°C. Což bude pravděpodobně největším nebezpečím v této oblasti v době platnosti předpovědi. Prozatím vydáváme pro tuto oblast stupeň 1, je však možné, že zde ještě bude vydán stupeň 2.