4. 6. 2015 to bude 10 let od založení webových stránek www.bourky.com a s tím spojeného uskupení Amateur Stormchasing Society.

Když jsme tenkrát jako 3 kamarádi hledali možnost, jak a kde prezentovat své první fotografické úlovky počasí, vůbec jsme netušili, že by mohly naše webové stránky dojít až do současné podoby. Neměli jsme tenkrát žádné velké ambice, ani jsme netušili, že se postupem času najde tolik lidí, kteří se k nám přidají.

        

Základem pro naše stránky se kromě názvu, pro nějž se zažila oblíbená zkratka A.S.S., stalo logo, které jsme společnými silami navrhli a Mirek Sedlmajer poté v grafickém editoru vytvořil. Zajímavostí může být, že blesk zobrazený v našem logu má reálný základ, převzatý z jednoho z prvních námi zachycených blesků… tehdy ještě digitálním kompaktem – konkrétně Canonem IXUS 500.

    

Webové stránky byly tehdy jednoduché a snad i přehledné. Grafika odpovídala té době a našim možnostem. Předností webu byly hned od samého začátku psané články o pozorování bouřek, ale i další doplňující texty. Velmi oblíbenou se stala i Meteogalerie, která je dodnes moderovaná za účelem udržení alespoň přiměřené kvality fotografií. Tehdy jsme z nahrávaných fotek od rozrůstající se základny přispěvatelů amibiciózně vybírali foto týdne, poté měsíce, až z toho bylo nakonec jen TOP foto :-). Galerie od té doby nasbírala přes 8500 fotografií, ale vzhledem k tomu, že počasí bylo vždy trochu vrtkavé a často nastávalo různě dlouhé období klidu, došlo postupně ke zmíněným „úpravám“.

Původní podoba stránek nám s drobnými úpravami vydržela až do roku 2010, kdy došlo díky schopnostem kamaráda Lukáše Rongeho nejen ke kompletnímu redesignu, ale i k zavedení redakčního systému pro snažší tvorbu obsahu, kterou jsme do té doby museli ručně tvořit v php editoru. Vzhled stránek je od té doby více či méně stejný, jak ho znáte dnes, jen se rozrůstá o všelijaké novinky jako např. nové subdomény radar.bourky.cz či nejnovější blesky.bourky.cz. Vrcholnou tvorbou, která už pomalu překračuje hranice amatérského pojetí, je pak řada dlouhodobých projektů, na které se podílí celá řada schopných lidí, kteří se k nám za ta léta přidali.

O chodu stránek i o našem společenství přátel a potažmo i o sdružení, kteréhož jsme od roku 2012 členy, by se dalo povídat dlouho, ale řeč čísel je také zajímavá…

Dále by se daly zmínit i 2 radary pro veřejnost… jak již zmiňovaný radar.bourky.cz tak také aplikace pro zařízení Apple iPhone a iPad iRadar CZ+, které slouží široké veřejnosti a doplňují oficiální webové produkty od ČHMÚ. Jsou to sice nepřímo související služby, ale bez webu a společnosti přátel kolem bourky.com by nejspíš nikdy nevznikly.

Toto vzácné výročí dalo také vzniknout unikátní památeční fotoknize, která na 100 stránkách lesklého fotopapíru přináší to nejlepší a vše podstatné, co se za těch 10 let událo…

  

      

Vše výše zmíněné zapříčinilo, že k nám od vzniku našich stránek přišlo nyní již přes 57 milionů návštěv!

  Doufáme, že budeme schopni i nadále nabízet veřejnosti kvalitní informace i služby o počasí… především o jeho extrémních projevech, jakými jsou bouřky a s tím spojené doprovodné jevy, a doufáme, že se k nám budete i Vy nadále vracet a nalézat zde to, co hledáte :-).