dopolední update předpovědi silného větru a srážek— Update —

Oblast s předpovědí na vítr se rozšířil o okres Brezno díky aktuálnímu vývoji. Po poledni by zejména na hřebenech hor mohly nárazy větru přesahovat 25m/s, nevylučujeme ani ojedinělý náraz kolem 30m/s, v průběhu odpoledne, jak se bude centrum cyklony přesouvat blíže ke střednímu SLovensku však počítáme se zmírňováním nárazů.
I nadále je velmi sporná intenzita srážek zejména na návětří hor . Díky poloze a vývoji níže je možno očekávat dlouhotrvající srážky. Ty by mohly být na návětřích hor orograficky zesíleny díky silnému proudění a jeho orientaqci vůči horským pásmům. Úhrny srážek jsou zatím otazné. Model ALADIN počítá do 06Z s úhrny až kolem 80mm právě na návětří hor. Velkoplošně by se mohly vyskytnout úhrny přes 50mm. V údolích a na návětří hor však nejsou vyloučeny úhrny i přes 100mm. Poslední modely přitom úhrny srážek spíše zvýšily. Proto pro tuto oblast zvažujeme vydání stupně 2 Ve vysokých polohách (Vysoké a nízké Tatry, cca od 2km n.m. je možno očekávat sněžení. ) V kombinaci se silnými nárazy větru během dne nevylučujeme ojedinělý výskyt blizzardových situací.

Jde o potenciálně nebezpečnou situaci pro lidské aktivity. Podle našich možností se budeme snažit situaci sledovat a průběžně předpovědi podle nutnosti aktualizovat.