L. Tuháček – Rakovník

Předpovědi pro tento den nebyly příliš optimistické, co se týče projevů počasí. Zvláště pak pro západní část Středočeského kraje. Estofex ve své předpovědi vydal pouze 15% šanci výskytu bouří pro tuto část republiky. Zajímavější konvekce měla být podle ostatních modelů vázána až na postup teplé fronty v pozdních nočních hodinách.

Kolem půl desáté jsem se chystal na kutě. Nastavuji budík, aby mě vzbudil v půl dvanácté, očekávajíc příchod bouřkového systému. Ten se kolem 21. hodiny našeho času nacházel na hranicích mezi Německem a Rakouskem a jeho postup byl severním až SSV směrem. Ještě poslední kuk na radar a ejhle, ono něco naskakuje u Šumavy ještě před samotnou frontou.

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující počínající konvekci nad Šumavou a Českým lesem. Křížek značí Rakovník.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 263.4 kB

Po chvilce jsem vyrazil kousek severně nad Rakovník, neboť moje oblíbené místo jižně od Rakáče je zrovna v obležení náklaďáků a bagrů.

Po příjezdu na místo kolem 22. hodiny bylo možné dobře pozorovat přicházející čelo bouře se spoustou CG blesků, které při použití teleobjektivu vypadaly celkem k světu.

vzdálené CG blesky 2 - autor: Luboš Tuháček  vzdálené CG blesky 3 - autor: Luboš Tuháček

několik vzdálených CG blesků - autor: Luboš Tuháček  CG a CC blesky - autor: Luboš Tuháček

rozvětvený CG blesk a CC blesk - autor: Luboš Tuháček

nekolik CG blesků - autor: Luboš Tuháček  dva CG blesky - autor: Luboš Tuháček

fotogenické rozvětvené CG blesky - autor: Luboš Tuháček

dva CG blesky - autor: Luboš Tuháček

CG a CC blesky ve srážkovém pásu - autor: Luboš Tuháček  bleskem nasvícené srážkové pole - autor: Luboš Tuháček

V to nejlepší jsem doufal až těsně před příchodem k mé pozici, které bylo na kolizní dráze. Bohužel zmiňovaných „nejlepších bližších blesků“ jsem se nedočkal. I když u mě vůbec nepršelo, všechny blesky se schovaly za silné srážkové pole a změnily se v IC nebo CC. Navíc se po chvilce začalo ozývat jakési ťukání do kapoty auta. Kroupy!! Ihned jsem vše zabalil a vzal do zaječích do bezpečí západním směrem. Kontrolou radaru zjišťuji, že bílé jádro mou pozici těsně minulo východněji. Navíc, Blitzortung měl jakési technické potíže a blesky téměř nezobrazoval.

Vyrazil jsem ještě více severněji, abych se pokusil vyfotit nějaké blesky na zadní straně systému, který mě tak elegantně obešel. Systém postupoval rychle a navíc tam bylo stále hodně srážek, a proto se mi nepovedlo ulovit nic zveřejnitelného.

Následně jsem ještě čekal na druhou linii (tu frontální), jejíž západní část byla aktivnější. Netrvalo dlouho a i tato jiskřička naděje v nějaký další úlovek vyhasla, když to elektricky úplně zdechlo. Na čele fronty se i přes to držel výrazný arcus, který jsem se pokoušel všemožně vyfotit. Další pohled na radar a hodiny mi pak naznačil, že dnes už je čas to zabalit.

Arcus na přicházející frontě - upravené foto 1 - autor: Luboš Tuháček  Arcus na přicházející frontě - upravené foto - autor: Luboš Tuháček

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující přechod bouřek přes Západní Čechy. Křížek značí Rakovník.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 8969.5 kB

Za mě letošní nejlepší noční blikačka, která mohla nabídnout i víc, kdyby chtěla. Týden před tím s námi vyběhla trojka v Německu a pak najednou z 15% šance na bouřku mám nejlepší noční úlovky sezóny. To počasí si s námi prostě pořád hraje.


J. Džugan – Toužim, Žlutice – okr. Karlovy Vary

K prvnímu rozvoji bouřek v jihozápadních Čechách došlo někdy kolem 21:30. Z okna se daly brzo pozorovat záblesky, osvětlující západní a jižní obzor. Vyrazil jsem rychle na kopec, setkajíce se zde s dalšími toužimskými kolegy. Všiml jsem si dvou ohnisek bleskové aktivity. Jedno bylo západně na Chebsku s četnými CG blesky.

CG blesky 1 - autor: Jan Džugan

CG blesky 2 - autor: Jan Džugan  CG blesky 3 - autor: Jan Džugan  CG blesky 4 - autor: Jan Džugan

Další, rozsáhlejší bouřkový systém se k nám blížil od jihu, bouřka však měla amorfní vzhled s bleskovou aktivitou silně roztroušenou. Střední část systému postupující na Toužim navíc tradičně zeslábla a bouřka zůstala ve formě pouze na svém západním a východním konci. Projevy u nás byly tedy slabé.

CG a CC blesk - autor: Jan Džugan  CG blesk za Třebouňským vrchem - autor: Jan Džugan  Slábnoucí bouřka - autor: Jan Džugan

Radarová animace zobrazující nástup bouřkové činnosti v Západních Čechách.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 5226.8 kB

Rozhodl jsem si spravit náladu a chytit druhou vlnu, postupující trochu východněji a vyrazil jsem směrem na Žlutice, kam se blížila podezřele se stáčející buňka s bílými odrazy na radaru. Na Žluticku jsem získal lepší přehled o celkové situaci. Kromě bouřek na jihozápadě byla vidět i vzdálená bouřka ve středních Čechách východním směrem. Já jsem se ovšem zaměřil na onu podezřelou buňku, kterou jsem měl teď za zády. Postavil jsem se vůči ní tak, že mě míjela kousek západně, když jsem ale vylezl z auta, žádnou závratnou strukturu jsem nezpozoroval. Identifikoval jsem jí jen podle bleskové aktivity. Ovšem v jejím těsném závěsu postupovaly v linii další bouřky.

Druhá vlna bouřek s nevýraznou strukturou - autor: Jan Džugan  Druhá vlna bouřek a CG blesk - autor: Jan Džugan

   Tady už byl vidět alespoň náznak shelf cloudu, utopený v oparu a dešti. Bouřku doprovodilo několik nebezpečně blízkých CG blesků. Fotit kvůli mizerným podmínkám a nebezpečím úderu se však nedalo. Pouze jsem tedy natáčel. Když dorazil přívalový déšť, rozhodl jsem se vrátit domů, stále natáčejíc za jízdy, dokud jsem z bouřky nevyjel.

Radarová animace zobrazující bouřkovou činnost v Západních Čechách.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2784.7 kB

Tuhle bouřku jsem ten večer ještě bral jako předkrm na další dny, kdy bouřková aktivita vrcholila několika situacemi s derechy, ovšem nakonec z toho zůstal západ úplně venku a v tento první den přišlo nakonec to nejlepší, co se v tuto bouřkovou sérii v západní půlce Čech vůbec vyskytlo.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1746 – Bouřky 9.8.2017 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment