První tromba v 07:33 až 07:37 UTC – první jsem si jí všiml při běžném pohledu z okna v 07:35 UTC a pozoroval jsem ji až do jejího rozpadu v 07:37 UTC. Později jsem našel její vznik na snímcích staniční web-kamery (od času 07:33 UTC), nicméně byla na samém okraji záběru a její zánik na kameře již není, ale mně se jej vyfotografovat podařilo. Proto je zdokumentována od začátku do konce. Tromba se jevila docela výrazná, jelikož byla výborná dohlednost nad 50 km a také základna Cu con byla jinak docela hladká. Trombu jsem pozoroval spolu s kolegou P. Škopem.

Popis situace: Obloha se od rána zatahovala vysokou Ci oblačností a také střední Ac oblačností, přičemž se již v dopoledních hodinách tvořila kupovitá oblačnost a právě nejvyvinutější Cumulus congestus byl doplněn trombou. Celý oblak začal zanikat několik minut po zániku tromby. Cumulus se pohyboval od západu na východ až jihovýchod. Průměrná rychlost větru 1 – 4 m/s, teplota postupně stoupá k +20°C.

Tromba č. 1 - autor: Patrik Trnčák

Tromba č. 1 - autor: Patrik Trnčák

Druhá tromba v 10:59 až 11:01 UTC – zrovna jsem prohlížel oblohu a chystal se na zprávu jako každou hodinu, když jsem si všiml podezřelého výčnělku, který visel z nenápadného Cumulu směrem k zemi a byl trochu zahnutý směrem k západu. Po pozorování první ranní tromby by mě nenapadlo, že by to mohla být druhá tromba, ale začal jsem snímkovat až do doby, kdy se útvar zcela rozpadl (poslední záběr ukazuje již úzký chobot). Také samotný Cumul se do pár minut začal rozpadat, resp. se přeformoval do Stratocumulu (cumulogenitus).

Popis situace: Obloha se více zatahuje až na 7/8 především Cumuly a Stratocumuly v doprovodu Altocumulů. Oblačnost postupuje ze západu na východ. Průměrná rychlost větru 2-6 m/s, teplota okolo +21°C. Později odpoledne tvorba Cb a bouřka s přeháňkami.

Tromba č. 2 - autor: Patrik Trnčák


Horseshoe funnel oblaky dne 8. 4. 2011 – pro doplnění zde uvádím ještě pozorování dvou „koňských podkov“, které vzniklz prakticky během 1 minuty (v čase 11:07 – 11:08 UTC). Každý z oblaků byl na jiné straně oblohy. První oblak pohltily Cumuly, zatímco druhý se velmi rychle rozpadl. Vlastně jen díky tomu, že jsem zrovna fotil první oblak a měl zapnutý foťák, jsem druhý oblak mohl ještě stihnout vyfotit.

Popis situace: již od rána nárazový vítr s nárazy 17-18 m/s, polojasno až oblačno, rychlá tvorba Cumulů a jejich stejně rychlý zánik. Také se tvoří Ac lenticularis. Teplota pouze okolo +10°C. K poledni se zatahuje až na 7/8.

Dva Horse shoe funnely - autor: Patrik Trnčák