Bouřky ojediněle s krupobitími, zejména na východě Slovenska
— SITUACE —

Nad východní Evropou se udržuje mohutná výšková cyklona, se středem přibližně nad Ukrajinou, která se však bude v průběhu dne odsouvat směrem nad Balkán. Po její přední straně k nám bude od severu proudit vlhčí,teplejší a slabě instabilní vzduchová hmotavzduchová hmota. Vlivem denního prohřívání spodních vrstev vzduchu předpokládáme labilizaci ovzduší, s hodnotami CAPE do 1000J/kg.

— PŘEDPOVĚĎ —

Očekáváme spíše slabé bouřky, na východě Slovenska by se však ojediněle mohla objevovat krupobití. Jak už bylo řečeno v úvodu, model GFS předpokládá hodnoty MLCAPE do 1000J/Kg. K tomu by se měl přidat střih větru s hodnotami kolem 15m/s. Tato kombinace v teto oblasti mohla favorizovat bourky s krupobitimi. prozatím však pro tuto oblast nevydáváme stupeň 1, zejména pro předpokládanou nízkou četnost jejich výskytu. Situaci zde však hodláme i nadále monitorovat a v případě potřeby by se přepdově´d mohla aktualizovat a stupeň 1 by mohl být vydán. Směrem na západ až jihozápad Slovenska se pravděpodobnost výskytu bouřek zvyšuje, zároveň se však zhoršují podmínky pro výskyt nebzpečných projevů, zejména kvůli slábnoucí labilitě. navíc zde budou podmínky pro uspořádané výstupné pohyby, což by favorizovalo konvekci zčásti vnořenou do vrstevnatých srážek.
Během pozdního odpoledne a k veceru pak modely pocitají s mozností rozvoje konvekce v severnich castech Ceska, kde lze predpokladat pocatek rozvoje konvekce zejmena v ramci horskych oblastí. Bouřky by měly být povětšinou salbé, bez výrazných doprovodných projevů. Výskyt ojedinělého krupobití nebo vyššího úhrnu srážek však nevylučujeme.