Možnost silných bouřek s krupobitími a přívalovými srážkami
— SITUACE —

Nad východní a částečně i střední Evropou se stále udržuje slábnoucí výškový hřeben vyššího geopotenciálu. Ten však zvolna ustupuje od západu se nasouvající výškové brázdě. Nad střední Evropou díky tomu převládá jižní proudění, v jehož rámci jsou vnořeny krátkovlnné brázdy a hřebeny. Tyto jsou nejvýraznější v hladině 500hPa. Jeden z párů brázda/hřeben postupuje v průběhu dne i přes území ČR a Slovenska.

— PŘEDPOVĚĎ Morava/Z Slovensko —

Aktuální sondáže vypadají příznivě. Rovněž modely ukazují během dne mírnou labilizaci s hodnotami CAPE přes 1000J/kg zejména pro oblast Moravy, V Čech a Z poloviny Slovenska, přičemž ECMWF opět favorizuje právě oblast JZ/J Slovenska. Zároveň sem od jihu proudí teplý a vlhký vzduch. Teploty rosného bodu se v době psaní této předpovědi atakují na některých místech 17°C. Předpokládané hodnoty směšovacího poměru podle GFS dosahují na velké ploše 12g/kg, což už jsou poměrně výrazné hodnoty. Vývoji bouřek by zpočátku měl napomoci impulz spojený s přechodem výškové brázdy, přesto je vývoj bouřek pravděpodobnější na návětří hor. Později v průběhu dne by se bouřková aktivita měla přesouvat i mimo horské oblasti. Díky tomu, že dynamická podpora bude v průběhu dne spíše slábnout, očekáváme střih větru ve spodních 6km kolem 10m/s. Bouřky by se měly vyvíjet v podobě multicel. V jejich rámci je možno očekávat vývoj krupobití. Díky jejich poměrně pomalému pohybu lze, zejména na návětří hor, lokálně očekávat vyšší úhrny srážek, přes 30mm/hod.

— PŘEDPOVĚĎ východní a střední Čechy —

Mírná labilizace by měla proběhnout až v průběhu večerních hodin. Iniciaci bouřek by pak mohl podpořit přechod další, slábnoucí výškové brázdy. Při střihu větru přes 10m/s, za vhodné podpory se v této oblasti dají v menší míře očekávat vývoj bouřek s krupobitími. Vzhledem ke značné nejistotě ohledně ksutečné míry labilizace však na tuto oblast stupeň 1 vydán není.

— PŘEDPOVĚĎ zbytek území —

Zde by podmínky měly být slabší.Ojedinělý výskyt krupobití, nebo výraznějších srážek, zejména v rámci hor však nelze vyloučit.