Možnost velmi nízkých teplot během noci na pátek na S území ČR— SITUACE —

Zatímco se stále nad JV Střední Evropy nachází výrazné frontální rozhraní a situace se z velkového pohledu příliš nemění, v týlu cyklony Katharina k nám pronikl velmi chladný vzduch a momentálně se naše území nachází pod vlivem výběžku vyššího tlaku vzduchu avšak situaci výrazně komlikuje velmi proměnlivá oblačnost v našem regionu.

— PŘEDPOVĚĎ ČR —

Již v době psaní této předpovědi, tj. v podvečerních hodinách klesají teploty na některých stanicích od SZ přes S po SV Čech k hodnotám jež se blíží -15°C, někde i pod -15°C. Modelové předpovědi(GFS) počítají na některých místech při vyjasnění s možností minimálních teplot až kolem -20°C, proti tomu stojí na velké části převládající velká oblačnost nasouvající se postupně od JZ, někde i s vypadáváním slabých sněhovýych srážek, která zabraňuje výraznému vyzařování tepla do prostoru a tak ochlazování zemského povrchu a přilehlého vzduchu.
Současný vývoj naznačuje jako nejreálnější oblasti s pravděpodobným poklesem teplot pod -15°C oblast Krušných hor, S a SV Čech a lokálně možná i některých údolních oblastí v okolí Jeseníků. Bohužel odhadnout přesně další vývoj nízké oblačnosti až do ranních hodin není v našich možnostech, nelze proto tedy vyloučit výskyt velmi nízkých teplot při vyjasnění i v jiných regionech než ve vyznačené oblasti, zejména pak v údolích a kotlinách.
Stejně tak nelze vyloučit ojedinělý výskyt podobně nízkých teplot při vyjasnění i na SLOVENSKU ale pravděpodobnost je zatím podstatně menší.