Velmi silný vítr, kombinovaný místy s až silným sněžením, zejména na horách blizzardové podmínky— SITUACE —

Po zadní straně mohutné výškové brázdy nad Evropou bude nad naše území od severozápadu postupovat rychle se prohlubující tlaková níže. Její okludující frontální systém přinese na naše území poměrně vydatné srážky jež budou navíc v některých oblastech doprovázeny výrazným zesílením větru .

— PŘEDPOVĚĎ Hory v ČR + S, SZ Slovenska —

Očekáváme silný vítr, v kombinaci se silným sněžením. Vítr v nárazech by mohl přesahovat rychlost 25m/s. Na hřebenech hor, zejména v oblasti označené stupněm 2 očekáváme ojediněle až místy nárazy přes 33m/s. V rámci vrcholových stanic jako Sněžka, Šerák, Lysá Hora apod. nelze vyloučit možnost maximálních nárazů až kolem 40m/s. Co se sněhu týče, předpokládáme, že by mělo napadnout 20-30cm nového sněhu, zejména na návětří hor. Výjimkou budou zřejmě Beskydy a hory na Slovensku (v době platnosti této předpovědi). Díky kombinaci silného sněžení a větru předpokládáme tvrobu sněhových jazyků a závějí. Je rovněž nutné počítat se zvýšeným rizikem lavin, které už teď je vysoké. Pro tyto oblasti vydáváme stupeň 2 jak kvůli větru tak i jeho kombinaci se sněžením za podnulových teplot, což bude vytvářet podmínky označované jako blizzard.

— PŘEDPOVĚĎ nížiny a vrchoviny —

Vítr by měl dosahovat v nárazech povětšinou pod 20m/s, zejména v JZ Polovině Čech pak i kolem 20m/s, stejně silné nárazy by se mohly vyskytnout i na vysočině, ale i na S Moravě díky působení orografie. Silný nárazový vítr bude kombinován s ojediněle až silným sněžením. Očekávané úhrny jsou většinou kolem 10cm, na návětří Vysočiny a výrazných vrchovin zřejmě více. Podmínky budou v některých oblastech i v nižších polohách odpovídat kritériím 1. stupně sněhové bouře (kombinace silného větru, nízkých teplot a sněžení).
Podle současných prognóz bude během noci, a zejména nad ránem, v rámci nižších poloh Čech docházet k růstu teplot do kladných hodnot a tak nelze vyloučit, hlavně na JZ a J Čech, přechodný výskyt smíšených srážek.